229 bedoelde lijn. Deze zal bij voorkeur niet worden en veelal niet kunnen worden gekozen in het terrein, dat door het uitvoeren van krachtdadige verkenningen nog veroverd moet worden. Omstandigheden kunnen noodzaken van deze algemeene regels af te wijken. Zoo kan het onvermijdelijk zijn, dat de verkenningen worden opge merkt door den vijand op den vleugel, waarop de aanval wordt beraamd. Men bre.nge den vijand dan in de onzekerheid door tijdens de verken ningen op beide vleugels actie te doen plaats vinden. Verkenningen, welke den tegenstander inzicht geven in eigen bedoelingen, kunnen als regel beter achterwege worden gelaten men zal zich in een dergelijk geval moeten bepalen tot verkenning van de opmarschwegen. Indien verkenningen als vorenbedoeld moeten plaats vinden buiten het terrein, dat in eigen handen is, dan zij men bedacht op beveiliging van de verkennende organen (commandanten, staven a.a.). Een directe beveiliging daarvan zal uiteraard niet kunnen worden gemist ook zal een indirecte beveiliging noodig zijn door het vooruitzenden van een of meer afdeelingen, waarvan de sterkte naar omstandigheden wordt bepaald. Ook bij verkenningen in het terrein, dat reeds in eigen handen is, zal een directe beveiliging met het oog op doorgedrongen vijandelijke patrouilles meestal noodzakelijk zijn. 12. Commandoposten moeten, vooral met het oog op de verkenning uit de lucht, met groote zorg worden gekozen. Kruispunten van wegen, een huis op een open stuk terrein, plaatsen nabij uit de lucht gemakkelijk herkenbare bruggen of viaducten zijn daarom ongeschikt om te worde-i ingericht tot commandopost voor staven van eenige sterkte, c.q. tot ver zamelplaats voor berichten. Verzamelingen van paarden, auto's, motorrijwielen, ordonnansen of ander personeel hebben den luchtwaarnemers dikwerf aanwijzingen gegeven om trent de plaats van belangrijke commandoposten. Het wordt bepaald nood zakelijk geoordeeld om ook bij de commandoposten voor de leiding tegen dergelijke verzamelingen te waken. Indien chauffeurs, ordonnansen en ander personeel, dat zich bij oefeningen bij een commandopost moet of kan bevinden, er van te voren aan gewend worden om met hunne paarden, voertuigen a.a. immer uit eigen Beweging dekking te zoeken tegen luchtwaarneming en altijd de hoofdwegen vrij te laten, zal het vorenvermelde euvel kunnen worden bezworen. Hierop mag dan echter ook geen enkele uitzondering worden toegelaten niet- ingedeelde officieren zullen de bepalingen in eerste instantie moeten op volgen. Ook is het in dit verband van belang op te merken, dat luchtwaarnemers menigmaal uit de opstelling van staven met hun aanhang op bepaalde punten b.v. driesprongen, concludeerden, dat aldaar iets bijzonders zou plaatsvinden. Die punten bleven dan de bijzondere aandacht behouden met het gevolg, dat omtrent belangrijke feiten als b.v. splitsing van colonnes door den vijandelijken luchtwaarnemer kon worden gerapporteerd. 13. Met betrekking tot de samenwerking tusschen infanterie en artil lerie is gebleken, dat men goed zal doen bijzondere aandacht te schenken aan den vorm, waarin vuuraanvragen aan de artillerie moeten worden ge goten. Men bedenke, dat b.v. alleen het aangeven van de plaats van het doel onvoldoende is voor de artillerie om een gevraagd vuur te kunnen afgeven. Dat, om een enkel voorbeeld te noemen, bij vuuraanvragen wordt nage laten den aard van het doel en de plaats van de eigen voorste lijn op te geven, zijn verzuimen, welke zich in werkelijkheid ernstig zouden wreken. Deze aangelegenheid wordt derhalve voor bespreking en beoefening aan bevolen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 71