3, GEDACHTEN OVER HEDENDAAGSCHE ONTWIKKE LING DER ARTILLERIE door A'. Zoo luidde het opschrift van een artikel, waarover de generaal- majoor von Gochenhausen een voordracht hield. Dit artikel werd op schrift gesteld in de Allgemeine Schweizerische Militarzeitung van Juli 1931. Het ligt in onze bedoeling de voornaamste punten naar voren te brengen, aangezien dit artikel zeer vele wetenswaardige gegevens bevat. Zooals de generaal von Gochenhausen in het voorwoord aangeeft, kan hij veel nieuws naar voren brengen, namelijk zekere ervaringen, welke zich bij hem geopenbaard hebben zoowel gedu rende den wereldoorlog als in den naoorlogschen tijd bij den Generalen Staf en bij den troep. Het artikel is verder niet alleen van groot belang voor artille risten maar evenzoo voor officieren van andere wapens. In het eerste gedeelte van de voordracht behandelt de generaal de ontwikkeling van de Duitsche artillerie. Hij geeft hierbij aan, dat Scharnhorst, de spiritus rector, de schepper was van de moderne ontwikkeling der Artillerie in Duitschland. Von Scharnhorst komt de eer toe een moderne organisatie der Artillerie in divisie- en korpsverband, de beginselinvoering der batterij als de kleinste taktische eenheid, de beweeglijkheid van de rijdende artillerie in snellere gangen in het leven te hebben geroepen. Hij verhief het officierskorps op een gelijkwaardig peil met de andere wapens en gaf ten slotte de artillerie het karakter van een volwaardig wapen. Helaas heeft hij het taktische doel - massaaanwending en artilleristisch zwaartepunt niet als gemeengoed kunnen bijbren- ^Eerst twee menschenleeftijden later was het de generaal von Hindersin, die bovenstaande gedachten in de praktijk kon brengen. Deze overvleugelde door den getrokken achterlader de Fransche artillerie, versterkte de divisie- en korpsartillerie, bepleitte de noodzakelijkheid voor samenwerking met de infanterie en bezielde het wapen met een frisschen geest, welke de verrassende resultaten van 1870/1871 ten gevolge hadden. Bij het einde der vorige eeuw werd met rechttijdig het groote voordeel ingezien van kanonterugloop en schilden. De verlate ïn- i Zie ook: De Duitsche-en de Fransche infanterie en hunne moreele ont wikkelingsgang. I. M. T. 1929, No, 8.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 29