2. PATROUILLES TE WATER door F. MOLLINGER, lste Luitenant der Infanterie. Inleiding. Patrouilles te water vinden toepassing in waterrijke gebieden met groote rivieren, waar ook de bevolking zich bijna uitsluitend van het watertransport bedient om van de eene plaats naar de andere te komen. Hiermee gaat meestal gepaard het gemis aan goede landwegen. In bovenbedoelde streken bevinden de nederzettingen der be volking zich alle aan of nabij de rivieren. Enkele paden verbin den soms die kampongs over land, doch overigens geschiedt het bevolkingsverkeer steeds te water. Zelfs wanneer er verbindings paden tusschen de nederzettingen zijn, dan nog geschiedt ver voer per prauw stroomaf immer sneller dan dat te voet langs die paden, terwijl dit stroomopgaand vaak zelfs ook het geval is; e.e. a. is afhankelijk van het terrein, de mate van bevaarbaar heid der rivier en het kwantum mede te voeren bagage. Wij willen hiermede geenszins zeggen, dat verbindingspaden geen nut hebben, integendeel, men denke aan het verkeer van den enkelen man, spoedberichten, snelle, korte patrouilles, enz. op een langdurige patrouille kan men de prauwen verlichten door de patrouille gedeeltelijk langs een bestaand pad te zenden om de prauwen onder dekking de rivier te laten volgen. Een voorbeeld hiervan is het volgende: van Boelongan (Tandjong- Seilor) uit wordt een geregelde transportdienst onderhouden met Long-Nawang (Z/O Afd. van Borneo). Na vertrek van Boelongan vaart men ongeveer 5 dagen om Long-Pangean te bereiken. Volgens de kaart is deze afstand he melsbreed 30 KM. dus 1 a 2 dagmarschen langs een behoor lijk pad. Etappen-Commandant te Boelongan zijnde, hebben wij er naar gestreefd bedoeld verbindingspad tot stand te brengen, hetgeen echter door tekort aan personeel niet mogelijk bleek. Het groote laadvermogen der prauwen bij een relatief groote snelheid van voortbeweging brengt voor militaire patrouilles en transporten het voordeel mee, dat zij van zeer langen duur kun nen zijn. Zij worden in haar actie niet gebonden aan het al of niet aanwezig zijn van vivres-depöts of aan lange transporttreinen. 167

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 9