van bundelvuur. Beneden 100 M kan onder gunstige omstandig heden de zij- of bovenpantsering van pantserauto's worden doorgeslagen. HE1GL merkt hieromtrent nog troostend op„Ein verblüffender Reihe neuzeitlicher Straszenpfantzer kan selbst mit guter Infan- teriemunition vernichtet werden. Erforderlich dazu sind Distanz unter 100 M, nahezu senkrechtes auftreffen. Eine weit groszere Zahl kann damit, wenn auch nicht von Boden aus, so doch von oben her (Dach) bekampft werden". Bij deze uitspraak diene men echter te bedenken, dat bij D. en O. schrijvers nog al eens de bedoeling voorzit, waar door de vredesbepalingen van 1919 de bewapening toch niet veranderd kan worden, den eigen landgenooten een hart onder den riem te steken. Bovendien heeft de uitspraak betrekking op het aldaar gebruikelijke kaliber (7.9 mM). Het is o. i. zeer de vraag of zij ook gewettigd is voor ons kaliber van 6.5 mM. G. V. C. p. 38 (4) spreekt zich althans daartegen uit. Handgranaten kunnen, vooral indien zij tot pakketten van 5 a 10 stuks worden samengebonden, goede uitwerking heb ben tegen onder- en bovenzijden van pantserauto's en matige uitwerking tegen rupsbanden van vechtwagens. Wat in dit ver band van onze offensieve handgranaat te verwachten is, is ons helaas nog onbekend. Ten slotte moge betreffende de passieve bestrijdings middelen (hindernissen en versperringen) nog worden opge merkt, dat deze rechtstreeksch verband houden met het klim-, stijg-, neerwerp- en overschrijdingsvermogen van de te verwachten typen pantserwagens. Passieve bestrijdingsmiddelen niet gecombineerd met actieve bestrijdingsmid- delen geven nimmer afdoende bescherming, doch bezorgen alleen maar tijdverlies. De tactische bestrijdingswijzen zijn te onderschei den in die van offensieven en die van defensieven aard. In beide gevallen wordt gebruik gemaakt van de zooeven ge noemde actieve en passieve bestrijdingsmiddelen, meestal van beide gecombineerd. Bovendien zooals reeds gezegd moeten beide methoden, rekening houden en zich aanpassen aan de eigenschappen, het aantal, de organisatie en de waarschijnlijke tactiek van de te verwachten pantserwagens, zoomede met het terrein, waar het optreden valt te verwachten. Het gebruik, dat een gelande vijand van zijn pantserwa gens zal maken stellen wij ons voor 265

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 11