A. De snelle pantserwagens (in hoofdzaak pantser auto's) voor 1. Ondernemingen tegen flank en rug op grooten afstand. 2. Coups de main tegen belangrijke punten. 3. Opheldering. 4. Bij voorhoeden c. q. achterhoeden. 5. Bij de vervolging. B. De langzame pantserwagens (tanks). Als vermeld onder A ad 1, 2 en 4 doch op korten afstand en verder eventueel in het gevecht. Als echter massa-inzet niet mogelijk is, zal o. i. in verband met het gevaar voor vuur- concentratie het gebruik in den eigenlijken veldslag zeer beperkt blijven en zich bepalen tot het uitvoeren van ver rassende stooten, hetzij in front dan wel op de flank. Beschouwen wij eerst de bestrijding van de snelle pant serwagens. Ie. Zooals wij hierboven reeds uiteenzetten, moeten de eigen troepen goed en tijdig op de hoogte worden gesteld van de organisatie, de eigenschappen, het mogelijk optreden, de gevaren en de zwakke zijden van de te verwachten pantser wagens het gebruik van de bestrijdingsmiddelen (actieve en passieve) moet daarop gericht zijn. Dit is een algemeene eisch. De inlichtingendienst moet hieraan kunnen beantwoorden. 2e. Een offensieve bestrijding is van het grootste belang. Hiervoor is noodig dat het wegennet in een zone rondom de opereerende troepenmachten, van zoodanige afmetingen, dat zij alle moge lijkheden van optreden met pantserwagens omvat, wordt be waakt door speciaal daarvoor aangewezen en uitgeruste troepen, welke troepen offensief tegen pantserwagens ageeren. Deze bestrijdingswijze werd in het begin van dit artikel reeds uitvoerig behandeld, zoodat wij hier niet op terugkomen. 3e. De passieve bestrijding geschiede als volgt a. De Infanterie (ook de Cavalerie) moet bij gevaar voor op treden van pantserauto's de wegen mijden en zoonoodig snel verlaten en de bedekte of tegen de vuuruitwerking dekking aanbiedende terreinen, opzoeken, eventueel ermede rekening houdende, dat pantserwagens daar niet kunnen volgen. Wegen in ophooging zijn bij uitstek gevaarlijk en begunstigen het optreden van pantserwagens, daar zij inzicht in het terrein en gelegenheid tot borend vuur geven. Verder moet worden getracht naast den weg op zoodanige wijze een stelling in te nemen, dat vandaaruit tegen de p. w. kan worden opge treden. 266

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 12