Holle wegen en wegen door zwaar bosch (bamboe) of moeras en (berg-) sawahs zijn uitermate geschikt voor „pantser-auto- vallen". b. Bij troepen op marsch moet in de eerste plaats verrassing door p. w. worden voorkomende veiligheidsafdeelingen langs de wegen (c. q. naderingsterreinen) moeten veel verder dan tot dusver gebruikelijk worden vooruitgeschoven en een zeer snelle berichtgeving is noodzakelijk. Afgesproken seinen middels vuurpijlen ofheliograaf zullen veelal nog het best voldoen. Zoo eenigszins mogelijk moet gewaarborgd zijn dat de af- weervuurwapenen tot vuren gereed zijn als de p. w. aankomen. Hiertoe is het gewenscht, dat deze afweervuurwapenen in de diepte geëchelonneerd worden ook al in verband met de offensieve gedachte welke bij de bestrijding van p. w., moet voorzitten. c. Bij stilstaande troepen (halten, rusten, 's nachts) moeten naderingswegen en -terreinen worden afgesloten door doel matige hindernissen, welke bestreken worden door het vuur van de afweerwapenen. Wat betreft de bestrijding van de vechtwagens of tanks zullen wij kort zijn. Gedeeltelijk volgt deze reeds uit hetgeen hiervoor reeds terzake van de bestrijding der snelle pantserwagens werd opgemerkt. Brengt een vijand onverhoopt vechtwagens mede in zoodanig groot aantal dat hij ze zonder de hierboven geschetste gevaren aan den slag kan laten deelnemen, dan zullen wij daartegen met de ons thans ter beschikking staande middelen weinig kun nen uitrichten, tenzij wij een gedeelte onzer artillerie in voorste lijn zouden brengen, hetgeen een o. i. ontoelaatbare verzwakking van onze artillerie zou beteekenen. Wij zullen in geval van nood evenwel w a t moeten doen en naar het voorbeeld van Nederland, waar men daarvoor het oude 6 cM veld heeft gebruikt, een gedeelte van het in de Oorlogs magazijnen opgelegde snelvuurgeschut (wellicht ook het 3 7 ge schut van de Marine) daarvoor moeten aanwenden. Iets moet er in dat geval worden gedaan, willen wij niet machteloos staan tegen elke met behulp van vechtwagens ondernomen doorbraak poging. Zooals het een waarheid is, dat men slechts met goede finan ciën een goede politiek kan voeren, zoo kan men ook alleen met goede afweerwapenen een goede bestrijding van pantserwagens toepassen. 267

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 13