Waar dit niet het geval is, daar moet de uitspraak van wijlen Dr. F. HEIGL in het meergenoemde „Taschenbuch der Tanks" tot richtsnoer worden genomen „Viele Probleme sind für unserem Heere so schwer, dasz sie der Verfasser lieber mit Schweigen übergeht. Genaue Kenntnis des Gegners, tiefes Verstandnis seiner Eigenheiten kan allein h e 1 f e n". Stellingen. 1. Het is onder alle omstandigheden te verwachten, dat een vijand, die op Java komt landen, pantserwagen-formaties met zich zal medevoeren, hetzij pantserauto's, hetgeen het meest waarschijnlijk is, dan wel vechtwagens. 2. De te verwachten wijze waarop deze pantserwagen-formaties tegen flanken en rug van het Indische Leger zullen optreden zal mede in verband met den toestand van de afweermiddelen en de voortdurende ontwikkeling van het wegennet op Java, een zeer ernstige bedreiging voor dit leger kunnen vormen en een verlammenden invloed kunnen hebben op de Leger leiding. Daarom is het noodzakelijk, dat een offensieve bestrijdingstactiek wordt gevolgd, welke gegrond op een nauwkeurige kennis van deze vijandelijke aanvalswapenen, er op gericht moet zijn zoo spoedig en grondig mogelijk ermede af te rekenen en ze zelf in handen te krijgen. De marechaussée op Java mits met het oog hierop geoefend en uitgerust en zoo mogelijk bewapend eigenen zich voor deze taak in het bijzonder. 3. Aangezien de maatregelen tot bestrijding en afweer van pantserwagens, nauw samenhangen met de door den vijand gebruikte type(n) en de ontwikkeling van de technische en tactische mogelijkheden dezer pantserwagens steeds voortgaat, is het noodzakelijk A. Dat men in het Indische Leger nauwkeurig op de hoogte blijft met de voortschrijdende technische en tactische ontwikkeling van de pantserwagens en dat de troepen en vooral de infanterie volkomen vertrouwd raken met de tactiek van, de bestrijding der en den afweer tegen pantserwagens. B. Dat de Inlichtingsdienst voor elk te verwachten geval spoedig en uitvoerig inlichtingen verschaft over den aard, het aantal en de organisatie van de pantserwagens, zulks reeds in vredestijd, welke gegevens bij een ge beurlijke landing, ten spoedigste geverifieerd en vervol ledigd moeten worden, opdat onze bestrijdingsmethoden daarmede rekening kunnen houden. 268

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 14