Nemen we aan, dat een bepaalde mitrailleur een vuursnelheid heeft van precies 600 schoten per minuut en het tijdsverloop tus- schen het afgaan van twee schoten constant is. (In werkelijkheid is dit niet het geval verschillen in de kruit- lading, verschil in diameter van de hulzen, enz.). Plaatsen we nu dit wapen op een vliegtuig, waarbij het gecom mandeerd door het schroefvlak schiet, en laten we de twee-bladige schroef precies 300 toeren per minuut draaien. Wanneer een schroefblad de verlengde zielas is gepasseerd, vuurt de motor door middel van de afvuurinrichting den mitrail leur af. Het wapen opent zich, gooit de huls uit, voert een nieuwe patroon aan en sluit zich weder en is juist klaar voor het afgeven van het volgende schot als het tweede schroefblad de verlengde zielas voorbij is en de motor den mitrailleur ten tweede male afvuurt. In dit boven beknopt omschreven geval benutten we dus de absolute vuursnelheid van het wapen en kunnen dus ook werkelijk 600 schoten per minuut afgeven. Vermeerderen we thans het toerental van de schroef met één, zoodat de schroef dus 301 toeren per minuut loopt. Het eerste schot gaat af, en, wanneer het volgende schroefblad de verlengde zielas gepasseerd is, zal de motor de afvuurinrich ting ten tweede male doen werken. Echter heeft het wapen geen tijd genoeg gehad zich geheel te sluiten, rn.a.w. het wapen is nog niet „schietklaar" en 't schot zal niet afgaan. Thans zal het wapen, om te worden afgevuurd, moeten wachten, totdat weer een schroefblad is gepasseerd. Een en ander speelt zich af na het afgaan van elk schot en hieruit blijkt dus, dat bij het genoemde toerental van 301, de vuursnelheid daalt van 600 tot 300 schoten per minuut. Laten we de schroef 600 toeren per minuut draaien, dan doet de afvuurinrichting 1200 maal zijn werk (om de andere maal echter tevergeefs, omdat de mitrailleur nog niet schietklaar is), maar bereiken we toch de maximum vuursnelheid van 600 schoten per minuut. Op deze wijze doorredeneerende, kan men, voor elk gegeven toerental van den motor, de vuursnelheid van den mitrail leur berekenen en het resultaat van deze berekening in een grafiek vastleggen. Veelal komt het voor, dat bij vliegtuigmotoren een z.g. reduc- tie-gear of démultiplicator wordt toegepast, waardoor de schroef niet het zelfde toerental draait als de motor. Waar de afvuurinrichting door den motor wordt aangedreven, en het afgaan van het schot wordt bepaald door den stand van de schroef, zal het duidelijk zijn, dat de verhouding toerental schroef toerental motor, in omgekeerde orde moet worden over gebracht op de afvuurinrichting. 272

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 18