trokken, dat deze inbouw weinig of geen toepassing vindt. Het voornaamste bezwaar, (de vraag, hoe de vleugelmitrailleurs moeten worden uitgericht) is niet zoo erg, als het wel lijkt. Ter toelichting moge het volgende dienen De maximum schootsafstand mag, voor ingebouwde mitrailleurs tot een kaliber van 7,7 m.m. gesteld worden op 300 meter, ter wijl in de praktijk als doel niet wordt beschouwd één enkel punt, maar het geheele kwetsbare oppervlak van het vijandelijke vlieg tuig, dus ook radiateurs, benzinetanks enz., derhalve een oppervlak van één of meer vierkante meters. Zijn nu de vleugelmitrailleurs afgesteld op bijvoorbeeld 200 M., dan zal bij het vuren op 100 M. (c.q. 300 M.) de trefkans op het kwetsbare oppervlak nog voldoende groot zijn. Gezien de voor- en nadeelen van vleugelmitrailleurs, zouden wij deze willen zien toegepast op (lichte) bommenwerpers, dus op onze Fokker CV. E. toestellen. Immers hebben deze vliegtuigen de volgende kenmerkende eigenschappen le. Vrijwel een constante snelheid, dus de doorbuiging der vleu gels is ook constant, waarmede bij het uitrichten der mitrail leurs rekening kan worden gehouden. 2e. Maniabiliteit is voor een bommenwerper geen vereischte, zelfs niet gewenscht. 3e. Bij bommenwerpers zal het gebruik van vóórmitrailleurs tot de uitzonderingen behooren, en kan men dus het bezwaar van minder zuiver schieten op afstanden, grooter of kleiner dan de afstand, waarop de mitrailleurs zijn uitgericht, op den koop toe nemen. Ten slotte moge nog de aandacht gevestigd worden op het ge bruik van vleugelmitrailleurs bij het uitvoeren van een slagaanval. Wil een slagaanval, behalve moreel effect, ook een daadwerke lijke uitwerking hebben, dan zal het doel (een marcheerende troep of voertuigencolonne) groot en compact moeten zijn. Door de fouten, welke ontstaan bij het afwisselend richten op grootere of kleinere afstanden dan de afstand, waarop de vleugel mitrailleurs zijn uitgericht, verkrijgt men dus automatisch een in dit geval gewenschte breedte- en dieptespreiding. In landen, welke in vliegtuigtypen een meer doorgevoerde spe cialisatie kennen dan wij, hebben vliegtuigen, welke voornamelijk zijn bestemd voor het uitvoeren van den slagaanval, veelal vier mitrailleurs, waarvan er twee door het schroefvlak schieten, ter wijl de twee andere in de vleugels zijn opgesteld. Het aantal mitrailleurs, waarover de bestuurder overigens in het algemeen kan beschikken, hangt van verschillende factoren af. Dit aantal kan varieeren van nul tot zes. 274

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 20