E. MUNITIE (EN KALIBER). Teneinde de grootst mogelijke uitwerking van het enkele schot te verkrijgen, moeten alle bij de luchtvaart te gebruiken mitrail leurprojectielen van een hardstalen kern zijn voorzien (pantser munitie), terwijl al dan niet een lichtgevend sas kan worden aan gebracht (spoorpantsermunitie). Er werd reeds betoogd, dat in vele gevallen een groot kaliber gewenscht is, ter verkrijging van een goede uitwerking van het enkele schot, speciaal op de materieele deelen van het doel (motor, benzinetanks, langsliggers van vleugels enz.). Een kort verslag van eenige, alhier gehouden proefnemingen moge dit aantoonen a. Na één treffer in den watermantel van een draaienden vlieg tuigmotor, met een patroon van 7,7 m.m. bleef deze motor rustig doorwerken. Slechts de watermantel was lek. Dezelfde proef, herhaald met een projectiel van 12,7 m.m. had tot effect, dat watermantel en cylinderwand werden doorboord, en zuiger en zuigerpen geheel tot gruis werden geslagen. b. Op een knooppunt van gelaschte buizen (bijv. van een Fok ker-vliegtuig, schampte een 7,7 m.m. projectiel af het 12,7 projectiel scheurde het geheele knooppunt uit elkaar. c. Bij het schieten op een half gevulde benzinetank, maakte het 7,7 m.m. projectiel in vóór- en echterzijde een rond gaatje (wanneer dit in oorlogstijd zou gebeuren, zou, aannemende dat er geen brand ontstaat, de zich boven de gaatjes be vindende benzine wegvloeien, maar zou het vliegtuig door kunnen vliegen). Het 12,7 m.m. projectiel maakte ook in den voorwand een rond gat, doch sloeg den geheelen achterwand weg. Het kaliber der vóórmitrailleurs, kan, binnen zekere grenzen worden opgevoerd. Immers zijn mitrailleurs en patroontrommels vast in den romp bevestigd, terwijl de terugstoot der wapenen werkt in de lengteas van het vliegtuig. Bij de achtermitrailleurs is dit niet het geval. Bij een vergrooting van het kaliber wordt de constructie van het wapen zwaarder, evenzoo die van de patroontrommels, en wordt het wapen dus minder handelbaar. Bovendien zal in vele gevallen de constructie van het vliegtuig niet berekend zijn voor het opnemen van de kracht van den terugstoot, welke hier ongeveer loodrecht op de lengteas van het vliegtuig staat. Alle munitie, in vliegtuigmitrailleurs te gebruiken, moet van superieure kwaliteit zijn. Zij mag geen aanleiding geven tot sto ringen (daar deze in de lucht moeilijk of in het geheel niet zijn op te heffen), zij moet bestand zijn tegen groote en snelle tempera tuurswisselingen, terwijl nabranders bij de vóórmitrailleurs in het 285

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 31