Rijst wordt verpakt met eenige djoeroekbladeren erop om muf worden te voorkomen. De blikken worden geteerd en van een merk voorzien, de inhoud aangevende, zoodat men van buiten zien kan wat er in zit. Het verdient aanbeveling ze ook van kratten te voorzien. Blikken, die men niet kan dichtsoldeeren, omdat men den geheelen inhoud niet ineens opgebruikt, worden voorzien van hooge deksels die over de blikken heen geschoven kunnen worden, zgn. harmonica- blikken (b. v. blikken voor verband en medicijnen, thee, koffie, kaarsen enz.). Men dient hiervoor goede, nieuwe blikken te nemen, daar zij anders spoedig doorroesten, waardoor water en vocht kunnen binnendringen. Wanneer voor de verpakking niet afdoende gezorgd wordt op de wijze zooals hierboven aangegeven werd, heeft men spoedig met bederf te kampen. Het gloeiend heet worden door de blake rende zon, die er den geheelen dag opstaat en de afkoeling daarna door regen of door de kilte des nachts, is, vooral wanneer vocht kan toetreden, fnuikend voor den inhoud der blikken. Zij behooren dan ook altijd afgedekt te worden met zeilen of kadjang (aan elkaar geregen droge palmbladen) om te trachten een meer gelijkmatige temperatuur onder de afdekking te krijgen. Daar alles in de prauw dikwijls heftig door elkaar schudt, wordt e. e.a. er niet beter op en dient alle breekbare waar zorg vuldig verpakt te worden; men neemt b. v. medicijnflesschen liefst van dik glas en verpakt men ze dan nog in watten. Blikken met een zelfde inhoud worden gelijkelijk over alle prauwen verdeeld, zoodat het ons niet kan overkomen, dat, bij het verloren gaan van een prauw, bepaalde artikelen niet meer aanwezig zouden zijn (b. v. rijst). De zwaarste blikken worden onderin gelegd, hetgeen de stabi liteit der prauwen verhoogt (laag zwaartepunt). Zware blikken zijn die van rijst, zout, suiker en katjang idjoe enz. Wanneer men 40 blikken rijst heeft, komen in elke prauw in het eerder gegeven voorbeeld 10 blikken. Wanneer de patrouille moet foura- geeren neemt men eerst de vivres uit de prauwen, welke het minst snel vooruitkomen of van die prauwen, welke door geringer laadvermogen, het zwaarste beladen zijn. De lichtere goederen worden boven op de zwaardere geladen, terwijl barang, die men dagelijks noodig heeft, geheel bovenop gelegd wordt evenals wapening en uitrusting der militairen en goederen der roeiers. Uitrusting en wapening dienen stevig vastgebonden te worden, zoodanig dat men zijn wapens kan gebruiken zonder de touwen los te maken. Als voorbeeld van een beladen prauw zie fig. 22. Zie figuren in I. M. T. No. 3. 294

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 40