Uit de procentische samenstelling hiervoren aangegeven blijkt derhalve, dat als vergelijking van rijst en mais, uitgegaan is van zilvervliesrijst. Hoe staat het ten aanzien van de eiwitten die mais bevat. Volgens diverse onderzoekingen wordt het eiwitpercentage alge meen iets hooger berekend dan bij rijst (zie de berekening hier voren genoemd). Dit zou inderdaad een voordeel zijn boven rijst, ware het niet, dat de helft van de maiseiwitten uit zëine bestaat, dat twee voor het lichaam onmisbare aminozuren mist. De andere in mais voor komende eiwitten kunnen niet geheel in dit tekort voorzien. Mais is dus evenals rijst een onvolwaardige voedingsstof. Dr. Donath vond echter, dat toevoeging van 3 melkeiwit het maiseiwit vol waardig maakt. Hieruit kan de conclusie getrokken worden, dat ook de mais eiwitten zeer goede biologische eigenschappen bezitten. De verteerbaarheid der rijsteiwitten is verschillend naar gelang van den graad van afslijping. Van zilvervliesrijst wordt slechts 54 verteerd, van half afgeslepen rijst 67 De verteerbaarheid van de maiseiwitten is bij een rat 70 bij een mensch iets minder. In dit opzicht staat de mais derhalve iets hooger dan de rijst, (speciaal de zilvervliesrijst). Vitaminen. Wat het vitaminegehalte van rijst betreft, het bevat nagenoeg geen A. vitamine. Verder bevat zilvervliesrijst, dus ook afgesle pen rijst geen of nagenoeg geen C. (antischeurbuik) vitamine. Deze vitamine kan gemakkelijk worden aangevuld door het eten van groenten en versche vruchten met gekleurd vruchtvleesch. Blijft over de B. vitamine die slechts tot voldoende hoeveelheid in de zilvervliesrijst voorkomt. Bij mais is het vitaminegehalte gunstiger. Witte of lichtgekleurde mais bevat nagenoeg geen A. vitamine. De geel, oranje, rood, paars en gemengd gekleurde soorten be vatten echter een ruim voldoende hoeveelheid hiervan. Door het Departement van Landbouw wordt clan ook aangedrongen op het planten van gekleurde maissoorten. De B. vitamine komt in ruim voldoende hoeveelheid in den mais-korrel voor en bevindt zich voornamelijk in de kiempjes en de aleuronlaag. De hoeveelheid C. vitamine is evenals bij rijst geheel onvol doende. Scheurbuik openbaart zich vrij spoedig bij het gebruik van uitsluitend mais. Evenals rijst behoeft mais dus een belang rijke aanvulling van groenten en gekleurd vruchtvleesch. Het B2 vitamine (anti pellagra vitamine) schijnt in den ge- heelen korrel wel aanwezig te zijn, echter niet in de bewerkte 303

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 49