dat de tendens bestaat naar een algemeen type, even goed bruik baar op de wegen als in het terrein, waardoor een afzonderlijke tactiek en bestrijdingstactiek overbodig wordt, doch voegt daar waarschuwend aan toe, dat wij op het moment nog niet zoover zijn. Uit het voorgaande zal het echter wel duidelijk zijn, dat het voor den bestrijder van groot belang is te weten, met welk type van pantserauto c. q vechtwagen hij te maken zal hebben, daar de wijze van optreden daarvan, en dus ook daartegen, daar ten nauwste mede zal samenhangen. Op onze omstandigheden toege past: het zal na een gebeurlijke landing zaak zijn zoo spoedig mogelijk te weten te komen, z. m. door den inlichtingsdienst, welk(e) type(n) de vijand heeft medegebracht, om onze bestrijdings maatregelen daarop ten spoedigste te kunnen instellen. Bovendien zullen wij om niet te laat te zijn reeds in vredestijd een studie dienen te maken van de bij eventueele tegenstanders in gebruik of beproeving zijnde typen pantserauto's en vechtwagens. Tot dusverre maakt men zich bij ons nog niet druk met die bestrijdingsmaatregelen. Men ziet zoo, dat bij kader-oefeningen en bij tactische oefeningen wordt volstaan met het indeelen van een stuk geschut bij voorhoede of voorposten en met het aanbrengen van versperringen, waarna het gevaar meestal als bezworen wordt beschouwd en er verder niet veel meer over wordt gepraat. Verder blijkt dan ook niet, dat men zich goed rekenschap heeft gege ven, noch van de actie-mogelijkheden, noch van de zwakke en kwetsbare eigenschappen, welke de pantser-auto's en vechtwagens aankleven. De algemeene kenmerken van de actie van A.(rmoured) F.(ighting) V.(ehicles), de Engelsche verzamelnaam, welke èn pant serauto's en vechtwagens of tanks omvat, en welke o. i. in het Hollandsch het best zou kunnen worden weergegeven door het woord „pantserwagens" vonden wij het kortst en volledigst weergegeven in het bovengenoemde Eng. Reglement „Tank and Armoured Car Training" 1927 Vol. II Chap. II Sec. 10/1. 1. Fire power (Armament) 2. Mobility (Engine) 3. Protection (Armour) 258

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 4