Op groncl van die ervaringen zou ik niet gaarne adviseeren „Geeft den soldaat mais in plaats van rijst". Bijzondere omstandigheden kunnen het echter noodig maken om het leger te voeden met een ander voedingsmiddel en dan is mais een zeer goed surrogaat. V o oonze legerpaarden gelden vorenge noemde bezwaren niet in die mate. De algemeene wereldopvatting is, dat haver „het" voedingsmid del voor paarden is. In Amerika wordt echter veel mais aan paarden gevoerd, terwijl ook in Holland aan paarden, die zware diensten moeten verrichten, mais wordt verstrekt. Hier in Indië geven wij bij gebrek aan haver „gaba" aan onze legerpaarden. Het door mij hiervoren reeds genoemde boekwerk van de beide Amerikaansche professors zegt omtrent de voeding van paarden a. Voeding van rijtuigpaarden en rijpaarden Stijl en actie zijn eerste vereischten bij deze paarden, voe dingseconomie komt in de tweede plaats. Goede paardenken- neis in de Vereenigde Staten beweren nog, dat paarden op havervoeding actie vertoonen als van geen ander voedsel, in ontelbare gevallen verkreeg men echter even goede resultaten van een goede gemengde voeding. Alle paardenkenners zijn het er echter over eens, dat haver de eenige voeding is, geschikt voor deren, waarvan snelheid een eerste veieischte is en waarbij de kosten buiten beschou wing blijven (racepaarden). Echter wordt er op gewezen, dat het echte Arabische paard gewoonlijk op gerst leeft. b. Voeding van legerpaarden Haver, hooi en stroo zijn de standaard-voedingsmiddelen voor legerpaarden bij de groote mogendheden, daar zij het gemak kelijkst aan de volgende eischen voldoen le. het paard eet ze gaarne, 2e. het zijn algemeen bekende handels-artikelen, 3e. ze zijn gemakkelijk verkrijgbaar bij groote hoeveelheden. 4e. ze zijn gemakkelijk te keuren en algemeen uinfornr van kwa liteit, terwijl ze niet onderhevig zijn aan belangrijke verliezen of bederf gedurende het opslaan en vervoer. Stellen wij de voedingswaarden van de voornaamste der voo- paardenvoeding gebruikt wordende granen eens onder elkaar dan krijgen wij volgens het bulletin van het Koloniaal Museum te Haarlem uitgave 1911 het ondervolgende staatje eiwit vet koolh. ruwvezel ruw asch water haver (eur 12.4 8.12 60.18 3.33 2.15 20 mais (ind.) 9.5 4.5 69 2 17 nl 306 0

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 52