5. DE DIENSTNEMING VOOR HET INDISCHE LEGER IN NEDERLAND. door A. J. L. de GROOT, Kapitein der Infanterie, en Dr. H. J. H. van LIENDEN, Officier van Gezondheid 2de kl. De laatste jaren bestaat er bij de Koloniale Reserve te Nij megen een ernstig streven om te komen tot een selectie-methode bij het in dienstnemen van gegadigden voor den Indischen mi litairen dienst. Overal in de maatschappij worden meerdere en hoogere eischen gesteld aan degenen, die betrekkingen ambieeren en het is dan ook wel bekend, dat het Indische Leger in dezen niet is ach tergebleven. Ontegenzeggelijk is dan ook het gehalte der Euro- peesche troepen vergeleken bij enkele tientallen jaren geleden er op vooruitgegaan. De „werving van kolonialen voor den Oost" van vroeger was niet binnen enge grenzen beperkt en werd dikwijls bevorderd met middelen, die thans ongeloofelijk schijnen. De „dienstneming voor het Indische Leger" van tegenwoordig is daarentegen zeer selectiefals daartoe tenminste de gelegenheid wordt gegeven, want zoowel de bovenmatige eischen, gesteld aan de uitzending van een vier tal jaren terug, als de stopzetting voor 1932, stempelen de zoo gewenschte kieskeurigheid tot een doode letter. Zonder verder uit te weiden over de noodzakelijkheid van een goede selectie, stellen schrijvers van dit artikel zich voor een overzicht te geven van de wijze, waarop bij de Koloniale Reserve getracht wordt de besten van degenen, die zich beschikbaar stellen, naar Indië uit te zenden. De oproep om zich voor de gewone dienstneming voor drie of voor vijf jaar voor den vrijwilligen militairen dienst in Indië te verbinden, heeft plaats middels advertenties door den Comman dant der K. R. in verschillende dag- en weekbladen geplaatst. Hierop reageerden in 1931 ruim vier duizend personen, waarvan ongeveer veertien honderd nader op de door hen ingewonnen informaties ingingen. Deze candidaten werden opgeroepen om 312

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 58