Vrij vertaald dus Geconcentreerde vuurkracht door de bewapening met mitrail leurs) of snelvuurkanon. Bewegelijkheid en verplaatsbaarheid door de motoren. Bescherming en relatieve onkwetsbaarheid tegen kleinkaliber- projectielen door de pantsering. Hierbij dient aangeteekend te worden, dat de eigenschap ad 2 genoemd varieert, naarmate het type „pantserauto" of „tank" domineert, terwijl ook de relatieve onkwetsbaarheid van de tanks, door de zwaardere pantsering (bovendien aan alle zijden) grooter is. Ten aanzien van de verplaatsbaarheid moge nog worden op gemerkt, dat bij de Engelsche manoeuvres in 1925 een Compagnie pantserauto's gedurende twee dagen per dag 133 mijl aflegde met een gemiddelde snelheid van 19 mijl per uur en gedurende één nacht 136 mijl met een gemiddelde snelheid van 15 mijl per uur. Een compagnie van 2 secties tanks legde een afstand van 105 mijl af in 21 uur! De wijze van optreden van „pantserwagens" (dit woord als verzamelbegrip gebruikt) hangt ten nauwste samen met de ont wikkeling van de bovenvermelde eigenschappen en het zal dan ook duidelijk zijn, waarom in de moderne tactiek der pantser wagens een ommekeer is gekomen. Het meergenoemde Engelsche reglement geeft deze evolutie als volgt weer (Chap. IV sec. 26/2): „The conception of A. F. V.'s operating throughout in close physical contact with cavalry or infantry is out of date, they are weapons of opportunity, which make their power felt at the required time and place by methods best suited to their peculiar characteristics". Als wij dit in gedachten houden en dan bijv. eens de auto wegenkaart van Java der J. M. C. opslaan en bestudeeren, dan moet o. i. zulks stof tot ernstig nadenken geven. Wij kunnen dan nl. zien dat bij de meeste landingsmogelijkheden de gelegenheid gunstig is voor een dergelijke wijd uithalende en onze flanken en rug bedreigende actie, welke door onze inlichtings- en ver kenningsorganen veelal te laat zal worden gemeld. Van de eerste dagen der landing af zijn wij niet meer veilig noch in front, noch op onze flanken, noch in onzen rug overal dreigt het gevaar! Het behoeft dan ook wel geen nader betoog, dat de aanwezig heid van pantserwagens, in welken vorm ook, bij een gelanden vijand verlammend moet werken op de vrijheid van handelen van den bevelhebber eener tegen dien vijand ageerende troepenmacht, als niet het middel wordt gevonden, dit gevaar volledig te neu traliseeren. En hieruit volgt weder, dat de bestrijdingsmaatregelen 259

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 5