Scherp stellen zij de tegenstelling: „hiér ik, daar de buitenwe reld". Voorbeelden van leptosome schizothymen zijn Don Quichotte, Mephisto, het type van den detective, enz. Nog een typisch voorbeeld geeft Shakespeare in zijn Julius Caesar Caesar Let me have men about me that are fat: Sleek headed men and such as sleep o' nights: Yond Cassius has a lean and hungry look; Hethinkstoomuch: such men are dangerous. AnloniusFear him not, Caesarhe's not dangerous He is a noble Roman and well given. CaesarWould he were fatter! Hier stelt Shakespeare reeds de eurysome cyclothym waarover Caesar gemakkelijk kan heerschen, tegenover den mageren lepto soom. Cassius dénkt teveel, daarom is hij gevaarlijk voor den heer- scher. Als algemeene stelling kunnen we zeggen De lange magere schizothymen brengen de wereld met spron gen vóóruit of achteruit, de korte dikke cyclothymen houden de wereld bij elkaar. Deze onderscheidingen zijn het resultaat van een nauwkeurig onderzoek, doch dienen met de noodige voorzichtigheid te wor den gebruikt. In ieder geval hopen we in deze korte en opper vlakkige uiteenzetting voldoende te hebben belicht, dat we hier te doen hebben met een belangrijk hulpmiddel van de typologie. Tenslotte wordt voor het onderzoek naar het intellect ge bruik gemaakt van de schaal van Binet-Simon. Binet-Simon heeft voor verschillende leeftijden bepaalde vragen opgesteld, welke nauwkeurig zijn geverifieerd. Zoodoende zijn we thans omgekeerd in staat, op grond van het al of niet juist be antwoorden van zekere vragen, tot een bepaalde ontwikkelings leeftijd te besluiten. Kan nu bv. iemand van 18 jaar de vragen voor den leeftijd van 10 jaar niet vlot beantwoorden, dan oor- deelen we dat hij intellectueel ten achter is en drukken dat in het kort uitBinet-Simon 10 j. Schoolkennis wordt hierbij zoomin mogelijk gebezigd. Zoo vragen we bv.„Wat is er fout aan den zin: „De baron liep met zijn handen op den rug in den tuin de courant te lezen". Een nuchter logisch antwoord is dit„Dat is onmogelijk, want hij moet met zijn handen de courant vasthouden". Gevoel voor humor en slagvaardigheid toont de proefpersoon, die antwoordt„Dan moet hij oogen op zijn rug hebben 322 H u

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 68