niet mogen worden beperkt tot lijdelijken afweer, maar dat deze van actieven en offensieven aard moeten zijn. M.a w., dat moet worden getracht met de eenheden pantserauto's enz. zoo spoedig mogelijk en zoo volledig mogelijk af te rekenen door ze te vernietigen of—nog beter te veroveren, waardoor wij onszelf tevens in staat stellen eenigszins in deze pijnlijke leemte van onze bewa pening te voorzien. Want, nog altijd geldt het spreekwoord, „dat men het beste vossen met vossen vangt". Ook de bestrijding van pantserwagens geschiedt tenslotte het beste met die wapens zelf. Er zal een uitgesproken streven moeten bestaan, niet alleen bij de beveiligende afdeelingen in de nabijheid van de hoofdmacht, maar ook daar ver vandaan op alle mogelijke naderingswegen en terreinen, waarlangs pantserwagens verwacht kunnen worden, om deze af te snijden en ze te vernietigen of in handen te krijgen. Hinderlagen en vallen moeten worden gelegd. Hiervoor zijn noodig speciale troepen, wier optreden zich moet kenmerken door groote mobiliteit en stoutmoedigheid en die behoorlijk uitgerust moeten zijn voor den strijd tegen pantser wagens middelen van versneld vervoer, pioniergereedschap, springmiddelen, seinmiddelen, vuurpijlen, actieve bestrijdings middelen, enz. Groote locale kennis en contact met bestuur en bevolking voor snelle berichtgeving is eveneens vereischt. Ons dunkt, dat hier een taak voor de marechaussée is weg gelegd, waartoe zij van huis uit uitermate geschikt zal blijken, mits zij m.h.o. daarop wordt uitgerust en geoefend. Ieder commandant en onderaanvoerder moet er van doordron gen zijn, dat tegen de pantserwagens offensief moet worden opge treden, dat het streven moet zijn ze in hinderlagen z.m.tusschen twee hindernissen in te lokken, dat onmiddellijk achter gepasseerde pantserwagens versperringen moeten worden gemaakt, in een woord moet volkomen op de hoogte zijn met de eigenschappen, de tactiek en de bestrijdingswijze van pantserwagens. Verschil lende methoden uit den strijd tegen verzetslieden kunnen hier weer opgeld doen enzooals gezegd, voor marechaussée-afdee- lingen ligt hier een vruchtbaar arbeidsveld braak Een leerzaam voorbeeld biedt in dit opzicht het gebeurde met een sectie Fransche pantserauto's te Oumer-Roumané (Syrië), welke aldaar in een doodloopende weg vastliep, door het onklaar raken van den achtersten wagen niet meer voor- of achteruit kon en tenslotte in haar geheel in handen van de Druzen viel en in brand gestoken werd (Une colonne au Levant, capitaine Mechin, Rev. d'Inf. Febr. '30). Eene op dergelijke wijze gevoerde actie zal als minimum effect toch wel sorteeren, dat de vijand grootere schroom zal gaan betoonen, bij het gebruik en den inzet van pantserwagen-formaties. Dit heeft weer als gevolg, dat de bedreiging van onze flank en 260

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 6