Zijn enthousiasme voor Indië is groothij is een uitblinker op het sportveld {activiteit), geestig orimaire functie), een goed militair, zelfstandig activiteithulpvaardig en netjes. Hij is een gunstig element in den troep en werd nog niet gestraft. Naar Heymans en Wiersma kunnen we dit beeld van den Candi- daat dus samenvatten in het begrip sanguinisch. Terloops mogen we hierbij opmerken, dat hij dus verschilt van het gemiddelde type officier door mindere emotionaliteit, hetgeen o. i. zeer gunstig is. Het sanguinische type kijkt meer in de breedte dan in de diepte. De activiteit (een conditio sine qua non voor den militair!) maakt, dat hij opgewekt en met „Schwung" door het leven gaat. Daar de emotionaliteit niet groot is, behoeven we niet bang te zijn voor het optreden van innerlijke conflicten. Dit type geniet het oogenblikmaakt niet teveel toekomstplannen, hangt niet bijzonder aan oude herinneringen, zoodat het gevaar voor heimwee bv. niet groot is. De motieven om naar Indië te gaan en ook het praktische feit, dat hij geen meisje heeft de ervaring leert, dat juist deze omstandigheid van zooveel invloed is op het leven van den soldaat in Indiëvormen met al de andere factoren tezamen een gunstig beeld voor een Indisch soldaat. Om nu dit beeld in het belang van het onderzoek nog nader te detinieeren, schakelen we hier behalve het reeds besproken onderzoek naar het intellect volgens de schaal van Binet-Simon ook nog de methode van Kretschmer in. We weten, dat van moeder's zijde eurysome bouw bij den Candidaat overheerscht, wat al direct een cyclothym kenmerk is. Hij is geen uitblinker op school, een middelmatige jongen, wiens ontwikkeling zich harmonisch voltrekt. Hij past zich goed aan aan den dienst, reeds als milicien, is een kalm gewillig soldaat, goedhartig en schiet goed met zijn kameraden op alle typisch cyclothyme trekken. Bij het onderzoek toont hij duidelijk gevoel voor humor (o.a. bij het doen zien van absurde plaatjes, waarvan de fouten moeten worden aangetoond.) We hebben hier dus te doen met een: cyclothyme sanguinicus. Voor de psychologische beoordeeling hebben we nu in de allereerste plaats te overwegen of A. het type is, dat zich aan verschillende nieuwe omstandigheden zal kunnen aanpassen, want dit veroorzaakt juist de meeste moeilijkheden bij de beslissing over het al dan niet uitzenden. Afgezien van bijzondere omstandigheden hebben we hier de prognose: „gunstig" gesteld omdat 1. De geringe emotionaliteit zal A. behoeden voor conflicten, althans de trefkans voor het ontstaan dier conflicten vermin deren. 324

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 70