2. De primaire functie zal hem in staat stellen de vroegere omgeving gemakkelijker te vergeten, dus de kans op heimwee verminderen. 3. De activiteit zal hem krachtiger in het leven doen staan en met gezond, krachtig mannelijk zelfbewustzijn moeilijkheden doen overwinnen. 4. Onder voorbehoud het onderzoek van velen zal dit nog nader moeten uitmaken kan gezegd worden, dat A. als cyclothym meer kans van slagen heeft, dan indien hij schizothym ware. CAND1DAAT B. De herediteit is voorzoover ons bekend, niet bijzonder gunstig. De moeder is maaglijderes, wat al op een niet volwaardig zenuwstelsel wijst. Hetzelfde kan gezegd worden van den asthmatischen vader. Het millieu van waaruit B. stamt is zeer godsdienstig. Waarschijnlijk hebben we te doen met men- schen, die de neiging vertoonen in uitersten te vervallen. B. was op school, wat zijn vorderingen betreft, boven het gemiddelde. Voor het schippersvak toont hij een waar dégout wat hij verdicht tot een algeheelen tegenzin in het water". Ook hierin zien we ongemerkt doorschemeren een karaktertrek nl. weer een zoeken naar uitersten. Niet alleen het schippersvak heeft het hem gedaan, maar „het water" Dan probeert hij als melkbezorger zijn brood te verdienen; hij komt echter in botsing met een gemeenteverordening. Dat stuit hem tegen de borst. Hij voelt het als een onrechtvaardigheid. Niet dit eene feit, maar thans is het: „De wet zit mij dwars!". „De wet" komt hier in plaats van „het water". Door toevallige omstandigheden komt plotseling het idee bij hem op„Ik ga naar de Koloniale Reserve! „Dit besluit is niet het resultaat van overdenking, maar lijkt meer op het accepteeren van een „fait non-accom- p 1 i". Op de manier van een angstig kind, dat zich bij het krij gertje spelen ineens maar laat tikkenom van de spanning, door de achtervolging veroorzaakt, af te zijn. De Candidaat is voorts een gecompliceerde, gesloten, moeilijk te doorgronden eenzame, die waarschijnlijk fijner voelt dan andere jongens van zijn komaf, met als gevolg een verhoogd zelfgevoel, maar die daardoor ook door allerlei moeilijkheden, die het maatschappelijk leven nu eenmaal meebrengt, intenser getroffen wordt. Hij kan daar niet tegen op en krijgt daardoor het idee „meer te zijn, maar minder te kunnen". Kameraad schappelijke omgang is niet mogelijk. Dit komt volgens hem „door het principe op het Geloof". Holle woorden, waarin een intra- psychische spanning (cq. overspanning) zich uit. Zijn vroomheid is niet warm, maar pedant. De verloving met zijn meisje raakt af. „Hij kan daarover niet spreken!": dit is door niemand te begrijpen. Ook hier weer die neiging zichzelf als een bijzon der wezen te beschouwen. Een leeg zoeken naar „iets hoogers". 325

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 71