We hebben hier kennelijk te doen met een schizothym, wat ook weer tot uiting komt in zijn leptosome bouw. De klassecommandant noemt hem heftig en prikkelbaar in gesprek, wat op emotionaliteit wijst. Actief is hij zeker niet. B ij buien met plezier aan den arbeid. Dus geen doorzettend actief mensch, doch iemand die pas werkt als hij gedreven wordt door een emotie. Na een reprimande is hij lang ontstemd, hetgeen duidt op secondaire functie. We vernemen verder, dat zijn enthousiasme voor Indië niet groot ishij is geen uitblinker op het sportveld (niet-actief), niet geestig, maar wel zelfstandig. Egoïstische neigingen komen aan het licht, bovendien is hij een ongunstig element in den troep. Zoo alles resumeerend vinden we dus een emotioneel, secon dair functionneerend en niet-actief persoon, dus (volgens Heymans en Wiersma) een sentimenteel type, juist tegenover het sanguinische staande. Sentimenteele schizothymen zijn juist die typen, die het in Indië niet goed kunnen bolwerken en het meest voor afkeuring in aanmerking komen. (3) De prognose hebben we hier gesteld ongunstig omdat: We hier een type hebben, dat neiging zal vertoonen om heimwee te krijgen. De emotionaliteit maakt immers de her inneringen aan zijn vroegere omgeving intens en de secondaire functie maakt die voorstellingen hecht. Hij komt er niet los van. Hij zal er zich niet flink doorheen slaan (niet-actief!) en door zijn hypersensibel karakter gauw in conflict komen met meer vlotte, maar minder fijn besnaarde kameraden. Trouwens „kame raden" zal hij nooit maken. Is het nu niet mogelijk, dat die ongunstige factoren emotiona liteit en secondaire functie, die het „Ichhafte" zoo sterk op den voorgrond doen treden, worden tegengegaan Dit is zeker mo gelijk door het aankweeken van activiteit, wat zeker denkbaar is, maar dan bestaat het gevaar, dat hij een gepassioneerd tijpe zal worden, dat de wereld juist bevecht. Als hij dan in zijn streven tegenwerking ondervindt, heeft hij kans (ais min dereeen querulant te worden. Hij zal allicht een zeer ongunstig element in den troep zijn die met taaie volharding zal opkomen tegen vermeend onrecht en met martelaarsidealen voor oogen zijn roodpaspoort zal weten te forceeren. Een gepassioneerd type is nooit geschikt voor mindere Wat kan nu het resultaat zijn van dit nieuwe ingestelde psy chologische onderzoek? Voorloopig dit: een schat van gegevens op militair-psychologisch gebied wordt op die manier verzameld, 326 (3) Dr. H.J. H. van Lienden. Cyclothymie en sch.izoth.ymie. Geneeskundig Tijdschrift voor N. I. Oct. 1930 Batavia.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 72