in voorste linie optreden, dienen in de eerste plaats gereed te zijn voor een gevecht alvorens aanraking is verkregen. Elke afdeeling welke niet tijdig gereed is, geeft den vijand een voorsprong en wordt verrast. Nemen we het zekere voor het on zekere dan is verrassing uitgesloten daartoe beter iets te vroeg den gevechtsvornr aan te nemen dan daarmede te wachten tot de vijand in zicht is. Uiteraard zal de troepencommandant en niet de sectiecomman dant aan kunnen geven wanneer op een gevecht valt te rekenen. Uit de binnen gekomen berichten kan men afleiden wanneer iets is te verwachten waar een treffen plaats vindt, is als regel van te voren niet bekend. Normaal weet men slechts dat vij afdeeling voor onze troepen zijn, verder waar vijands hoofd krachten staan, althans waar ze ongeveer zich bevinden. Deze berichten geven echter voldoende aan dat een ontmoeting mogelijk is en het tijd wordt voor de voorste troepen tot een groepeering voor het gevecht over te gaan. Wanneer de sectie een onderdeel vormt van troepen in tweede linie of bij de reserve is ingedeeld, hangt het van tactische om standigheden af, of de sectie wordt opgelost dan wel gesloten kan blijven. Onder artillerievuur moet een meer geopenden vorm worden aangenomen om verliezen te beperken maar buiten bereik van dat vuur, is een meer gesloten formatie gewenscht het verband blijft dan beter bewaard. In bedekt terrein kan de marschcolonne van kleine afdeelingen vaak worden gebezigd, tenzij op dat terrein art. vuur ligt, dan moet de marschcolonne worden vervangen door een opgelosten vorm bestaande uit brigades of groepen. De kar. mitr. brigade kan in alle gevallen als achterste afdee ling volgen, want de vuurkracht komt als regel pas aan bod zoodra de afdeelingen ter versterking van de voorste troepen op rukken. Zoodra de troepen aan het gevecht gaan deelnemen moet de gevechtsgroepeering zijn aangenomen. I.a. is het uit een oogpunt van beweeglijkheid gewenscht, dat een troepenafdeeling welke den marschweg heeft verlaten, in opge losten vorm oprukt. De marschcolonne is in het terrein te log en slechts te gebruiken als er toevallig een weg in de marschrichting loopt. Een sectie in brigades opgelost verplaatst zich vlotter door het terrein dan in gesloten vorm. Verder kan plaatselijk de marsch colonne vaak tot z'n recht komen, wanneer we afwisselend uitge strekte complexen bedekt en open terrein doorschrijden. In het bedekte gedeelte vordert de colonne met eenen sneller dan de meer opgelosten vorm van brigades of groepen. 329

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 75