Vermindering van verliezen. Een derde tactische factor welke men reeds bij de ontwikkeling in het oog dient te houden, is de noodzakelijkheid om de troepen met zoo min mogelijk verliezen aan den vijand te brengen. De vijand zal trachten de troepen middels vliegtuigen of van af hooge punten waar te nemen, vervolgens met de Artillerie, later ook met zijn Infanteriewapens, het vuur openen. Ter voorkoming van verliezen en ter vermindering van de trefkans, zijn een gedek te opmarsch en eene verspreiding van de onderdeelen gewenscht. Hoe men een en ander kan bereiken hangt hoofdzakelijk van het terrein af. In open terrein moet men de onderdeelen zooveel mogelijk over de strook verspreiden, terwijl in bedekt terrein, gesloten vormen kunnen gehandhaafd blijven. I. a. make men gebruik van de begroeiingen. We vinden daaromtrent zeer duidelijke en uitvoerige aanwijzingen in het R. I. punten 196, 197 en 220. Men zou kunnen zeggen, dat de sectie voorwaarts moet gaan oogenschijnlijk als een chaos maar elke man moet als 't ware weten hoe hij een dekking kan benutten, zonder te vergeten hoe hij moet samenwerken met zijn nevenman en hoe hij dat het best kan bereiken. De zucht naar dekking mag niet overdreven worden anders be staat de mogelijkheid, dat de samenwerking in het gedrang komt en de sectiecommandant zijn gevechtsgroepeering niet rendabel kan maken omdat vuur- cn stootkracht niet in onderling verband optreden. Hoofdzaak blijve het streven te kunnen vechten. De oogenschijnlijke chaosvorm ontstaat zooals we zagen, door het streven naar dekking. De soldaten moeten loopen op het ter rein zonder zich angstvallig vast te houden aan zooveel pas achter of naast den nevenman. Een Divisiecommandant drukte zich eens als volgt uit „De menschen lagen als erwten over het terrein verspreid 'toen „een oogenblik werd haltgehouden. Zoodra de troep op den „vijand stootte bleek naar een maximum dekking te zijn gestreefd, „terwijl iedereen behoorlijk wist wat hem te doen stond. Dank „zij een van huis uit goed geregelde en onderhouden groepeering „verliep de aanval verder in goed tactisch verband. De troep trad „soepel en handig op voorts met veel elan en zeer vlot. Een com- „pliment voor den sectiecommandant". Beveiliging. Een vierde aangelegenheid waaraan de sectiecommandant zijn aandacht moet wijden is de beveiliging van de sectie. In de uitgave 1929 No. 11 van dit tijdschrift komt een artikel voor van Compagniescommandant waarmede ik, wat de hoofd zaken betreft instem. Echter wat de beveiliging van de sectie 332

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 78