rug in evenredige mate wordt verminderd en de vrijheid van handelen van den A. B. vergroot. Hoe gevaarlijk de actie van pantserwagenformaties kan zijn als niet een geëigende bestrijdingswijze wordt toegepast, is onder meer wel bewezen in den veldtocht van de „Centralen" tegen Roemenië. Daar hebben pantserauto's der Duitschers, door hun stoutmoedige actie tegen flanken en rug van het Roemeensche Leger, waartegen dit niets wist te doen, een groot aandeel gehad in de verlamming van de Legerleiding. Ook moge nog worden gewezen op de belangrijke rol door de Russische pantserauto's gespeeld na de overwinningen der Centralen op het Oostfront, waar zij bij den daarop gevolgden terugtocht der Russen, den overwinnende Centrale troepen op vele punten een gebiedend halt hebben toegeroepen en hen hebben belet de vruchten hunner overwinningen te plukken. Hetzelfde is gebeurd bij de befaamde doorbraakpoging der Duitschers bij Amiëns (1918). Eenzelfde compagnie Fransche pantserauto's bijv. bleek daar in staat, op denzelfden dag op diverse ver van elkaar verwijderde plaatsen, de doordringende Duitsche troepen te stoppen. Echter blijkt uit de bestudeering van de verschillende voor beelden, welke over het optreden van pantserwagens zijn bekend geworden, o. i. wel, dat meermalen een beter inzicht in de wijze van optreden van en tegen pantserwagens en in de hen aanklevende nadeelen en zwakke zijden, een doelmatiger gebruik van de beschikbare bestrijdingsmiddelen tengevolge zou hebben gehad. Dat daardoor niet alleen in vele gevallen de aangevallen troepen aan de hen bedreigende gevaren hadden kunnen ontkomen, maar ook dat zij de pantserwagens ernstige verliezen hadden kunnen toebrengen en soms zelfs hadden kunnen vernietigen. Het is voor ons dan ook bepaald noodzakelijk, dat in elk voorkomend geval de zwakke zijden van de door den vijand gebruikte typen pantserwagens worden bestudeerd, opdat wij daarop onze bestrijdingswijze kunnen gronden. Wij hebben gemeend, dat het nuttig is als grondslag van ver gelijking .het onderstaande staatje te geven, dat echter wellicht nog voor aanvulling vatbaar is Daarin zijn alleen de „normale" typen pantserauto's en tanks in beschouwing genomen. De eigen schappen van de tusschenliggende typen kan ieder zelf a. h. w. interpoleeren. 261

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 7