343 als met geïmproviseerde middelen. Zoowel in het D. als in het Fr. Leger wordt aan deze oefeningen groote waarde toegekend. Strategie. Wissen und Wehr. No. 6. December 1931. Umfassung, Umgekung und Durchbruch. Eine Schlieffen-Studie", kolonel von Mantey. „In den regel zal de omvatting uit de overvleugeling van het front eerst door naar binnen zwenken te verkrijgen zijn. Het ideale geval, de omvatting uit gescheiden opmarschen, kwam bij de groote fronten van den wereldoorlog zelden voor". „De omvatting doelt op de onmiddellijke „Schlachtenwirkung" van een legerdeel, de omtrekking daarentegen is een voorbereiding, waarvan de be doeling is gunstiger voorwaarden voor den strijd, de overwinning en in het bijzonder voor het uitbuiten daarvan te scheppen". „Schlieffen's doel bleef steeds de vernietiging. Omvatting, omtrekking en doorbreking waren slechts middelen der strategie, de omvatting was „Selbst- zweck", omtrekking en doorbreking slechts middelen om te komen tot het doel". Krijgsgeschiedenis. De Militaire Spectator. Dec.'31. No. 12. „De slag bij Warschau"Res. Kol. der inf. H K. Hardenberg geeft in een kort bestek een helder exposé van den in 1920 tusschen den jongen Poolschen Staat en Rusland gevoerden strijd. Dictator tevens opperbevelhebber Pilsudski heeft voor den beslissen» den strijd zijn 7 beschikbare zwakke legers (totaal 191.000 man, slecht uitgerust en aangevoerd) opgesleld over een frontbreedte van circa 800 km., vrijwel de geheele breedte van Polen, een opstelling zonder kracht, geboren uit zucht om zoo weinig mogelijk van den nationalen bodem prijs te geven en wellicht ook om te kunnen omvatten en zelf niet omvat te worden. Pilsudsky zelf noemt deze opstelling „strategie de plein air", een groepeering met meer lucht dan troepen. De Fransche generaal Weygand, die de meer delicate dan dankbare taak van militairen raadgever van den Poolschen Oen. Staf vervulde, betitelt de veldtocht met een Poolsch plan en een Poolsche overwinning" Polen dankte de overwinning, welke overigens onvoldoende werd uitgebuit, aan de omstandigheid, dat aan het hoofd van de Poolsche strijdkrachten een man stond met een ijzeren wil, die de praestaties van zijn mannen door persoonlijke bezieling tot het hoogste peil wist op te voeren en voorts aan de omstandigheid, dat ook de tegenstander „tweederangsch" was en de fouten aan Poolsche zijde niet tijdig onderkende. De Militaire Spectator. Jan. '32. No. 1. „De verdediging van Sauvillers" (30 Maart 1918), door le Lt. der inf. M. K. li. Calmeijer. Voorbeeld van het terugwerpen van een met een hoog moreel bezield bataljon, dat voor een hardnekkige verdediging een te breed front had ingenomen (1500 m.), terwijl de vleugels niet waren aangeleund noch door een geëchelonneerde opstelling beveiligd. Aan Duitsche zijde een goede manoeuvre met vuur en beweging en een op juiste wijze gebruik maken van het terrein. Bulletin Beige des Sciences Militaires. Jan. '32. No. 1. „Pages d'his- toire de l'Armee Beige au cours de la guerre 1914-1918. LJti épisode de l'fiis- torique du Ier Carabiniers. Drie Grachten (avril 1915), door Major B.E.M. Bouha. Een onopgesmukt verhaal van den moed, zelfopoffering en hardnek kigheid, waarmede een handvol dapperen een klein lapje grond bij den IJser, een hoop modder eigenlijk, overal ondermijnd, ingevreten door het water, omwoeld door het bombardement, voor het vaderland tracht te behouden, lederen dag worden de dekkingen door de Duitsche granaten vernield, iederen nacht worden zij hersteld, totla tranchée avancee que nous occu- pions sur la rive gauche de L'Yser, a Drie-Grachten, a été complètement bouleversé par un tres violent bombardement qui a duré plus de six heures. Les fractions du Ier Carabiniers qui I'occupaient (une centaine de fantassins et de mitrailleurs) ont, avec nn courage extraordinaire, tenu leurs positions

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 89