„états-majors, un officier seulement avait execute le travail, et „quen son absence les télégrammes restaient intraduisibles. Dans „un même état-major d'armée, 3 officiers d'unités subordonnés „se présentèrent successivement, se plaignant d'avoir regu des „télégrammes mal conditionnés". Toen het was inmiddels Januari 1915 geworden werd het houden van vercijferingsoefeningen voor alle officieren voorge schreven deze oefeningen zouden ongeveer één maand duren, en ieder officier moest dagelijks 4 a 5 oefeningen maken. Doch de ondervonden moeilijkheden hadden nog een ander gevolg, dat fataal had kunnen worden, als de tegenstanders geheel en al op de hoogte waren geweest en over een goed georgani- seerden cryptografischen dienst en een voldoend aantal ervaren cryptologen hadden beschikt Men durfde onder deze omstandig heden namelijk het reglementair voorgeschreven vercijferings-sy- steem niet te wijzigen, niettegenstaande men er wel van overtuigd was, dat na zekeren tijd de vijand daarvan op de hoogte zou kunnen zijn, hetzij door het in zijn handen gevallen materiaal, hetzij door de werkzaamheid van den vijandelijken geheimen dienst, zoodat een wijziging van het systeem dus wel zeer gewenscht, om niet te zeggen noodzakelijk, was. Hoewel de zg. „dictionnaires chiffrés" tusschen 1 Augustus 1914 en 15 Januari 1915 tot 3 maal toe werden veranderd, ging men tot wijziging van het eigenlijke vercijferingssysteem pas over in 1917. Toch schijnt het schier ongelooflijke te zijn gebeurd, nl. dat de Duitschers er nimmer in zouden zijn geslaagd, om het Fransche cijferschrift te ontsluieren. Bovenvermelde „onvoorzichtigheden" en daaronder zeer speciaal het spreken en telefoneeren over de ontsluieringen van Duitsche cryptogrammen, hadden de Duitschers echter voorzichtig doen worden, en hen van het gebruik van draadlooze grootendeels doen afzien. Vermoedelijk echter heeft daartoe ook medegewerkt de omstandigheid dat het front zich gestabiliseerd had, waardoor de gelegenheid werd geopend, om een uitgebreid grondnet aan te leggen. Het kwaad dat door de loslippigheid der Franschen is gesticht, is in zijn gevolgen vaak ernstiger geweest dan dat, wat door spion nen die daarvoor werden gefusilleerd werd of was bedreven. Nadat door ervaring was geleerd, dat de vijand telefonische gesprekken kon afluisteren, stelde men aan Fransche zijde zoo genaamde „carnets de chiffre" samen, welke a. h. w. een héél beperkte code waren, en uitsluitend moesten dienen bij' het telefonisch overbrengen van belangrijke berichten. Aanvankelijk telden de „carnets" ongeveer 50 woorden. 357

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 11