dat dergelijke handigheidjes als regel spoedig door de chiffreurs worden vergeten dan wel dat gemakzucht de oorzaak van de weinige toepassing is. Het groote voordeel van deze wijze van vercijfering is, dat herhaling van groepen hierdoor kan worden vermeden, al moet uiteraard worden toegegeven, dat de cryptogrammen door deze handelwijze verlengd worden. De oorlogservaring heeft echter geleerd, dat hervercijfering of- dubbele vercijfering der teksten verreweg te verkiezen is, en vrij wel als noodzakelijk moet worden aangemerkt. Reeds in 1915 werd door het Fransche G. Q. G. de order uitgevaardigd, dat de carnets voortaan moesten worden hervercij- ferd. Tableaux voor hervercijfering (tableaux de surchiffrement) werden afzonderlijk verstrekt. De ervaring werd echter opgedaan, dat de chiffreurs uit gemak zucht den last tot hervercijfering eenvoudig negeerden, waardoor het met dezen maatregel beoogde effect geheel te loor ging ten bate van den vijand. Bij de Duitschers had aanvankelijk hervercijfering slechts plaats bij bepaalde correspondentie tusschen hooge autoriteitenlater werden ook de Satzbücher hervercijferd, zij het dan ook op on volkomen wijze. Deze hervercijfering geschiedde door middel van een zoogenaamde „Geheimklappe", zijnde een tableau voor her vercijfering overeenkomende met de Fransche tableaux de sur chiffrement. Ook bij de Duitschers werd de ervaring opgedaan, dat een meervoudige voorstelling in den geest als boven aangegeven voor „Chemin des Dames" niet afdoende was, daar ook de Duitsche chiffreurs te dien aanzien niet uit den code haalden wat er uit te halen was. De ontsluiering der Duitsche cryptogrammen werd bovendien bemoeilijkt door meervoudige voorstelling van uren, getallen en door „nieten"voorts door het gebruik van schuilnamen (noms de convention, Decknamen), in het bijzonder voor het aanduiden van terreinpunten e. d. Deze schuilnamen wisselden soms enkele malen per dag op van te voren vastgestelde tijdstippen, waardoor herhaling van dergelijke groepen alweer werd voorkomen. De oproepseinen werden dagelijks veranderd. De Duitsche radio grammen vingen steeds aan met de oproepseinen van geadres seerde en afzender, en het was bij gelijktijdig gebruik van ver schillende codes (zooals in het D. leger voorkwam) héél moeilijk,, om er achter te komen, welke posten met bepaalde oproepseinen werden bedoeld, en het was dus zaak, om zoo spoedig doenlijk na te gaan, wie geregeld met elkander correspondeerden, opdat men de met behulp van verschillende codes vercijferde telegram men niet met elkander zou verwarren. Zoo kon men bijv. con- stateeren een onderlinge correspondentie tusschen de posten 360

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 14