VA, PK en RT, terwijl deze posten nimmer correspondeerden met DU, DT en DM, welke laatste posten dus tot een andere groep van correspondenten behoorden (die tevens vermoedelijk van een anderen code gebruik maakten). De posten VA, PK en RT moeten dan door middel van radio- goniometrie worden gepeild en vastgelegd. Dit zal zoo spoedig doenlijk moeten gebeuren, want het is heelemaal niet denkbeeldig, dat die posten na 24 uur geheel anders zullen worden benoemd. Worden VA, PK en RT vandaag gesignaleerd als te zijn de posten A, B en C, dan moet men morgen bij het aanbreken van den dag beginnen met de nieuwe oproepseinen voor die posten af te luisteren, om vervolgens na te gaan, of die posten nog van den zelfden code gebruik maken. „II faut constamment avoir recours a la radiogoniometrie pour „situer les postes, et Ton doit se faire dire chaque jour comment „s'appellent ceux de A, B, C etc. „Avec un réseau oü l'on ne parle qu'en cas de nécessité ab- „solue et oü l'on ne transmet que des messages courts, il est „tres possible que l'adversaire n'ait pas tous les jours les recou pments de tous les postes émetteurs, surtout si son réseau „goniométrique n'est pas dense" zegt Kol. Givierge, waarbij hij dus tegelijkertijd de remedie tegen het kwaad van den vijande lijken radiogoniometrischen dienst aangeeft. Of de Fransche radiogoniometrische dienst tijdens den oorlog in orde was, kan ik niet beoordeelen, doch een feit blijft, dat de zooeven besproken Duitsche maatregelen den Franschen crypto- grafischen dienst heel wat hoofdbreken hebben gekost. Natuurlijk gingen de Franschen over tot het nemen van analoge maatregelen, doch zelfs nu nog schenen vele staven het groote belang daarvan niet in te zien. Zoo bepaalde bijv. een Divisie commandant, dat alle ondergeschikte posten zich eiken morgen op een bepaald uur en in een vaste volgorde moesten melden. Dit is een fout, welke in haar gevolgen geheel en al is gelijk te stellen met de reeds gehekelde stereotype formules. De tegen stander heeft natuurlijk deze gewoonte spoedig ontdekt en neemt zijn maatregelen, zoodat hij onmiddellijk op de hoogte is van standplaatsen en oproepseinen. Tenslotte mag nimmer eenige regelmaat bij de verandering van de oproepseinen voorkomen, zoomin in het tijdstip der veran dering als in de samenstelling der oproepseinen zelve. Een veran dering van VA in VB, VC, VD enz. is dus niet geoorloofd; wel resp. VA, SK, QW, XC enz. B. Het Oostfront. In den aanvang van dit hoofdstuk hebben we reeds medege deeld, dat de Duitschers met het ontsluieren van het Fransche (en Engelsche geheimschrift weinig succes hadden geboekt. 361

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 15