Vandaar dat tenslotte aan de Sectie IIIB van den Generalen Staf een afdeeling ter verzekering van de veiligheid en ter voort durende beproeving van cijferschriftsystemen werd toegevoegd. Er is overigens slechts weinig bekend aangaande de resultaten welke door deze Duitsche „centres de décryptement" zijn verkregen' C. Het Italiaansche front. Op 5 Juni 1915 ontsluierden de Oostenrijkers de eerste Ita liaansche telegrammen, welke met het zoogenaamde „Cifrario rosso dat den Oostenrijkers reeds van vóór den oorlog bekend was waren vercijferd. Aanvankelijk ging de ontsluiering langzaam, doch later héél wat vlugger, en het is wel voorgekomen, dat op één dag 50 Italiaansche radio-cryptogrammen werden ontsluierd in de Oostenrijksche cryptografische centra, welke zich toen bevonden in Adelsbern Villach en Bozen. In tegenstelling met de Russische telegrammen, bevatten de Italiaansche nimmer détails aangaande de eigenlijke operaties, doch daarentegen gaven zij soms kostelijke inlichtingen betreffende kantonnementen, plaatsing van reserves, enz.. „En particulier les „mouvements des divisions de cavalerie italienne constituaient „des indices trés sürs de début ou de fin d'offensive". De Italianen veranderden den sleutel van het geheimschrift ééns in de zes weken, en de veranderingen waren van dien aard dat ze meestal heel spoedig wedèr ontsluierd konden worden In October 1915 werd het „Cifrario tascabile" in gebruik ge steld ook dit geheimschrift was den Oostenrijkschen cryptologen reeds van vóór den oorlog bekend. Kolonel Figl behandelt dit cifrario in zijn „Systeme des Chiffrierens", en zegt daarvan het volgende„Interessant ist, dasz die Instruktion den Hinweis „enthallt, dasz bei Verlust oder Vergessen des Schlüsselwortes „die Entzifferung der Depeschen nur mit Hilfe besonderer kryp- „tographischer Methoden möglich sei, woraus hervorgeht, dasz „denjtalienern die Lösbarheit solcher Depeschen genau bekannt „war De opmerking moge hier worden gemaakt, dat dit naar mijne meening geenszins een bepaald nadeel kan worden genoemd. Indien men de wijze van ontsluieren van een systeem kent weet men ook precies de zwakke punten van dat stelsel, en kan daarmede bij de redactie van zijne berichten als anderszins rekening houden. Yerb?nd. m°ge tevens worden aangehaald, dat bijv. het in Holland gebruikte zoogenaamde cijfervierkant eveneens volgens een vaste methode oplosbaar is; dit doet echter niets hoegenaamd aan de bruikbaarheid van het stelsel af, integendeel, stel het geval, dat we zelf de oplossingswijze van het door ons gebruikte stelsel met kenden, dan zou het kunnen gebeuren, dat de vijand 364

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 18