het op een kwaden dag wèl zou kunnen oplossen, zonder dat we het bestaan van de mogelijkheid daartoe bevroeden. We zouden ongemotiveerd gerust zijn, en onbewust allerhande ver- cijferingsblunders begaan. En hoe, wanneer er een cryptogram binnenkomt en men den sleutel verloren of vergeten heeft? Ik sta dan ook in dit opzicht lijnrecht tegenover Kol. Figl, en acht het gebruiken van een stelsel welks oplossing men niet kent minder aan te bevelen dan het gebruik van een systeem, waar van de ontsluieringsmethode wèl bekend is. Het komt er slechts op aan, dat le de sleutel onder alle omstandigheden wordt geheim gehouden, 2e het ontsluieringsprocédé véél materiaal vordert en bovendien veel arbeid en tijd kost. Ook de Italianen maakten zich schuldig aan de standaardfout van gedeeltelijke vercijfering. „Es wurden jedoch nur jene Teile „der Klarschrift geschlüsselt, welche der Absender für geheim „ansah; die nicht geheimen Teile der Schrift blieben klar Inderdaad is in gedeeltelijke vercijfering, wanneer deze althans niet zéér oordeelkundig wordt toegepast, een groot gevaar gele gen. In het bijzonder is het voorkomen van alleenstaande code- groepen in klaren tekst uiterst compromitteerend. Dit moet dus te allen tijde worden vermeden, terwijl voorts hervercijfering van de gebruikte codegroepen n. m. m. noodzakelijk is. „Rien n'est plus dangereux d'ailleurs que les chiffrements par- tielsils sont illusoires et compromettent la securité du chiffre" Het is dan ook maar het beste, om ééns en vooral afstand te doen van toepassing van gedeeltelijke vercijfering. Ook de Oostenrijkers maakten op het Italiaansche front gebruik van misleidende berichten. De bedoeling daarvan was, dat de Italianen daaruit moesten afleiden, dat er een groote Oostenrijk- sche troepenconcentratie op een bepaald gedeelte van het front plaats had. Zij gebruikten daarbij met opzet een vercijferingssy- steem, waarvan ze wisten, dat de Italianen het zouden kunnen ontsluieren. Voorts treffen we ook bij de Italianen zondigen tegen de regels van de vercijferingsdiscipline aan. Het gebruik van het cifrario rosso, waarvan zij vermoedden dat de Oostenrijkers de ontsluie ringsmethode hadden gevonden, werd op 30 Maart 1916 verboden, hetgeen voor het Italiaansche station Valona echter geen beletsel bleek te zijn, om met dat stelsel rustig te blijven doorseinen. De Oostenrijksche centres de décryptement werden „Penkala's" genoemd, omdat zij ontsluiering combineerden met afluisteren. Daar reeds in vredestijd een afluisterdienst had bestaan, kon men dus van de toen opgedane ervaringen profiteeren, en de 365

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 19