geleidelijke ontwikkeling van het vercijferingssysteem des vijands gemakkelijk volgen. Dank zij dien voorsprong, konden de Italiaansche cryptogram men reeds vrij spoedig met een behoorlijke snelheid worden ont sluierd. Volgens Generaal Ronge hebben de 7e, 8e en 9e Isonzo- slagen het Oostenrijksche Commando geenszins verrast, als gevolg van de tot stand gebrachte ontsluieringen van Italiaansche cryp togrammen. De Oostenrijksche afluisterdienst (Radioabhorchdienst) bestond uit drie deelen Het Italiaansch-Balkanfront, genoemd: Austro-West het Roemeensche front, genoemd Austro-Süd, en het Russische front, genoemd Austro-Nord. Op het Italiaansche frontgedeelte van de Zwitsersche grens tot Asiago toe, zijnde een afstand van ruim 200 KM., hadden de Oostenrijkers 34 afluisterstations, waarvan vaak vlugger en beter berichten werden ontvangen dan zelfs van de beste spionnen (Zie het artikel van de hand van den Heer N. F. Hanke, Oreaan N.I.O. V. 1931 No. 8). Ook de Oostenrijkers schijnen over beperkte codes in den vorm van „Geheimtafel" te hebben beschikt, en de Heer Hanke, (ex-Oostenrijksch officier) zegt in het zooeven aangehaalde artikel dat deze codes soms om het half uur wisselden. Afluisterdienst en cryptografische dienst speelden dus bij de Centrale Mogendheden een groote rolin het bijzonder schijnt Oostenrijk daarvan profijt te hebben getrokken, deels als gevolg van betere voorbereiding, doch óók door een grootere intellec- tueele souplesse der Oostenrijkers, die sinds eeuwen geleefd hadden te midden van „intrigues de populations disparates, „souples et rusées. II est certain, en effect, que le manque d' „homogénité et, parfois, de volonté tenace de la mentalité moyen ne autrichienne est compensée en partie par cette connaissance „des langues et de la psychologie ainsi que cette intuition plus „affinée que constituent des qualités, indispensables pour un „décrypteur. „La mentalité allemande, toute concentrée dans une formidable „fusion des énergies vers un but commun, est par contre, peu „apte a créer des décrypteurs habiles par manque de souplesse „intellectuelle et de sens psychologique''. Jammer dat de revolutie aan het einde van den oorlog zoowel in Duitschland als in Oostenrijk vele waardevolle gegevens heeft doen verloren gaan. 366

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 20