Wij kunnen ons indenken, dat een ieder onmiddellijk zal zeg gen, dat de Maréchaussée zich het beste zal eigenen tot vervan ging van de Veldpolitie. Met den schrijver in het A. I. D. zijn wij het eens, dat zij niet in aanwerking kan komen voor vervanging van de Stadspolitie dit zou geen nuttig gebruikmaken genoemd kunnen worden, maar eerder misbruik. Voor de Gewestelijke Recherche komt zij evenmin in aanmer king, waar hier de werkkring grootendeels op politiek gebied ligt, hetgeen echter niet wil zeggen, dat de manschappen der Maréchaussée na gemaakte patrouilles, op dit gebied geen waarde volle inlichtingen zullen kunnen geven. Tot de Bestuurs-Politie behooren de enkele politie-oppassers toegevoegd aan Wedana's en Assistent-Wedana's en waarover wij het niet verder zullen hebben. Beschouwen wij nu nader het werk der Veldpolitie, dan zul len wij zien, dat hierbij meer komt kijken, dan wij zoo opper vlakkig wel zouden denken. Wij stuiten dan onmiddellijk op een bezwaar, en wel op de aanwezigheid van analphabeten in het Leger, iets wat bij de Po litie niet voorkomt. Ieder politie-agent kan schrijven en een pro ces-verbaal opmaken en dat moeten onze Maréchaussée-patrouil- les dan ook kunnen. De Veldpolitie patrouilleert met patrouilles van in den regel 3 man, te voet, te paard of per rijwiel langs de wegen, door dessa's, ondernemingen, enz. Constateeren zij onderweg een overtreding of een misdrijf, dan zullen zij hiervan proces-verbaal moeten kunnen opmaken, in ieder geval alle mogelijke gegevens kunnen noteeren. Dit bezwaar kan natuurlijk eenigermate ondervangen worden door bij elke patrouille een man in te deelen, die lezen en schrij ven kan (liefst de commandant). Zooals gezegd, is het hoofdwerk der Veldpolitie het patrouil leeren door haar ressort, soms voor contröle, dan weer voor machtsvertoon, iets wat echter zelden voorkomt om de dood eenvoudige reden, dat de diverse ressorten op Java zoo zuinig van Politie voorzien zijn, dat het moeite kost om zelfs een pa trouille van 7 man bij elkaar te krijgen. Dit werk ligt echter geheel in de lijn der Maréchaussée en hierop zal naar onze meening de Leger-Politie-Commissie ook haar aandacht moeten concentreeren. Een politioneele vooropleiding van een paar maanden zal echter plaats moeten hebben. De meest eenvoudige manier is b. v. Officieren der Maréchaussée-Compagnieën een aparte cursus van b. v. drie maanden aan de Politie-School te Soekaboemi te laten volgen. Zelf-ontwikkeling op politioneel gebied (naar onze meening aan een Officier best toe te vertrouwen) zal de rest moeten doen. 388

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 42