„entstand eine Abteilung zur Sicherung und dauernden Prüfung „der verwendeten Chiffriersysteme. Gelehrte der Chemie, Physik „und Mathematik traten auch hier in den Dienst der Kriegführung''. Deze nieuwe dienst moest althans in den aanvang geheel en al empirisch te werk gaan de afwezigheid van een crypto- grafische doctrine en van moderne cryptografisch-technische lectuur heeft zich toen ongetwijfeld wreed doen gevoelen. C. Oostenrijk. Reeds vóór den aanvang van den oorlog bezat de Oostenrijk- sche Generale staf een cryptografischen dienst, met den iateren generaal Ronge als cryptoloog. Ook bestond reeds in 1908 een afluisterdienst voor radiotele- grafie, welke echter in hoofdzaak werkte ten behoeve van de Oostenrijksche Marine. De ontsluiering van de opgevangen cryptogrammen ging aan vankelijk met aanzienlijke moeilijkheden gepaard door gebrek aan materiaal. Doch tijdens den Italiaansch-Turkschen oorlog namen de werkzaamheden door de ophooping van het studie materiaal dermate in omvang toe, dat Ronge in November 1911 een officier-cryptoloog aan zich toegevoegd kreeg (Ronge, „Kriegs- und Industrie-Spionage"). Doch hiermede schijnt ook alles te zijn gezegd, wat er over de Oostenrijksche organisatie van den cryptografischen dienst naar buiten is bekend geworden. Ook hier was zooals de toenmalige Kolonel Figl in het Vorwort van zijn bekend werk „Systeme des Chiffrierens" zegt de cryptografie in vredestijd „einzig Werkzeug der Diplomatie „und der obersten Stellen von Heer, Fiotte und Verwaltung, und „damit in die verborgensten Staatskanzleien gebannt enz.. Er heeft uiteraard samenwerking bestaan tusschen de Duitsche en de Oostenrijksche cryptografische diensten, en daar de Oosten rijkers in elk geval toch nog iets méér ervaring hadden dan de Duitschers, ligt het ook voor de hand, dat zij het meeste succes van de twee hebben gehad, al vertoonen de Duitsche werken ook neiging, om het aandeel der Oostenrijkers in dat opzicht te verkleinen. D. Rusland. Omtrent de organisatie van den vercijferingsdienst in het Russi sche leger is zoo mogelijk nog minder bekend, doch uit de ge constateerde feiten moet wel worden afgeleid, dat het er in Rusland op dat gebied óók al niet rooskleurig uitzag. Er moeten zelfs radio-afdeelingen zonder vercijferingsvoor- schriften zijn te velde getrokken. Andere stations beschikten niet over voldoend geoefend personeel, terwijl tenslotte de afwezigheid 350

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 4