duidelijk dat het daaruit lichten van enkele principes en het: inlijven daarvan in een ander systeem verkeerd geacht moet wor den. Deze principes toch komen dan slechts tot hun volle recht,, wanneer zij gelaten worden in het kader waaruit zij zijn ontstaan i de zuivere Caprillische methode. Het is een veel heerschend dwaalbegrip dat de Italiaansche methode opgebouwd is ten behoeve van de concoursen hippique, want de voordeelen van dit systeem komen juist bij het militaire rijden het sterkst tot hun recht. Zooals uit de eerste regels van zijn boekje blijkt heeft Caprilli dit systeem juist opgebouwd voor het leger om in een dringende behoefte te voorzien. De resul taten met zijn systeem in de sport bereikt moeten als een gelukkige factor ten goede worden beschouwd, In enkele woorden samen gevat wilde hij het paard in zijn natuurlijk evenwicht laten, vrij zijn krachten naar eigen inzicht te gebruiken, doch ondergeschikt aan den wil van den ruiter. Van den ruiter eischte hij het onder alle omstandigheden meegaan met het paard, zonder dit te storen. Te dien einde bouwde hij een systeem op geheel afwijkend van alle bestaande, dat door zijn eenvoud gemakkelijk te leeren is door den eenvoudigen ruiter i. c. den soldaat. Dit systeem toch is het eenige waarbij de jonge remonte in de manege en buiten, later als afgericht paard bij den velddienst, in de recrutenklasse, op patrouille of op marsch met dezelfde op tooming op dezelfde wijze gereden wordt. De ruiter zit bij al deze verrichtingen op dezelfde wijze vóór in het zadel en licht voorover geneigd. Het paard heeft slechts te leeren rustig onder een licht zittende niet storende ruiter te gaan, met dien last zijn natuurlijk evenwicht terug te vinden, aan den teugel te gaan, wend baar te zijn, op te schieten voor de beenen d. w. z. volkomen gehoorzaam. Dit bereiken de Italianen op eenvoudige, natuurlijke wijze. De natuurlijke "rijkunst houdt daar op, waar kunstmatige verandering van evenwichtshouding en het opwekken van zijde- lingsche spanningen doel en middel van africhting zijn. Onbe kend in de Italiaansche methode zijn bijv. 3e teugelwerking, het zijwaarts halsbuigen tot het verkrijgen van strekken. Wat de successen betreft in de springsport behaald, lijkt het ons overbodig hierover te discussieeren. Ieder die wel eens sport bladen leest of zich voor de paardensport interesseert, heeft van de eclatante overwinningen der Italianen gehoord. Men diene hierbij te bedenken dat de waarde niet zoozeer ligt in het winnen van den prijs, want dit kan gelijk, één groot ruiter, één excellent paard, beteekenen. Neen de waarde ligt in de gemiddelde plaats van hun ruiters bij landen-wedstrijden, en in de plaats van hun équipe en die is immer vooraan. Hoewel eenigszins buiten het eigenlijk bestek van dit artikel vallend, zoo meenen wij toch te moeten wijzen op een foutieve meening, die de laatste jaren, vooral van Duitsche zijde, meer- 396

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 50