Dit geschiedde dus voortaan „met schijnbewegingen". De com pagnies-commandant vreesde terecht dat, op de oude wijze voortgaande, hij binnenkort geen enkele hééle detonator meer zou overhouden, terwijl bovendien met deze bepaling voorkomen werd, dat er detonatoren zouden zoekraken. Bij het afbreken van het nokje wordt n. 1. de detonator door de gespannen spiraalveer uit het lichaam van de granaat geworpen. Ik ben er vast van overtuigd, dat wanneer deze maatregel niet getroffen was, de overige detonatoren bij de compagnie thans eveneens „nokloos zouden zijn en dus onbruikbaar. Waar ik de „kwalen" thans heb aangegeven, zal ik hierbij ook de middelen aan de hand doen, die m. i. zonder extra kosten de bovengenoemde nadeelen kunnen verhelpen, waarmede een met geringe besparing zal worden verkregen door het achterwege blijven der veelvuldig vóórkomende defecten van thans. De uitwerpveer. Waar dit onderdeel bij de oefen-granaat geen enkele functie verricht waarbij „veerkracht" vereischt wordt, en slechts dient om de werpers vertrouwd te maken met de voor het werpen benoodigde handgrepen, is het middel om de kwaal van het breken dezer veeren te verhelpen, betrekkelijk eenvoudig. Men make in het vervolg de uitwerpveeren niet meer van staal, doch vervange dit onderdeel gewoon door een gelijkvormig werkstuk (zónder spiraalvormig gedeelte, want dit heeft dan geen reden van bestaan meer!) vervaardigd van week materiaal, b.v. ijzer- draad. Dit kan honderden malen gebogen en weer rechtgebogen worden zonder dat er breuk optreedt, terwijl de altijd, ook in ijzerdraad aanwezige geringe veerkracht voldoende is om te voorkomen, dat het oog van een dusdanige uitwerpveer na het bevestigen daarvan in de insnijding van de haakschroef, weer daaruit los zou springen. Alle handgrepen, noodig vóór het werpen der granaat, blijven nu gehandhaafd, terwijl de werper alleen het overwinnen van de veerkracht, zooals die zich voordoet bij het spannen van de uitwerpveer der scherpe granaat-, mist; dit lijkt mij echter een onbeteekenend bezwaar. Desnoods behoeven de excercitie-granaten voor deze reparatie of verwisseling niet eens naar den A. C. W. te worden opgezon den, want bij iedere compagnie is wel een handige knutselaar te vinden, die de bestaande uitwerpveer kan vervangen door gelijkvormige dito's van gewoon ijzerdraad, dat overal voor een luttel bedrag verkrijgbaar is. Deoefen-detonator. Het middel om dit onderdeel te vrijwaren voor de veelvuldig voorgekomen breuk van het nokje, is niet zoo eenvoudig, tenminste het zou de kunde van onzen bovenbedoelden „knutselaar" wel op een wat zware proef stel len! Het middel, dat ik aanbeveel is dan ook meer bedoeld als een „hint" aan de betrokken inrichting, in dit geval de A. C. W., 404

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 58