van draadverbindingen noopte tot het bijna uitsluitend gebruiken van „draadlooze"'. Het gevolg was, dat in den aanvang vaak klare radio-telegram men werden uitgezonden. Ook werden cijfertelegrammen wel in klare taal herhaald, zoodat men de teksten maar naast elkander had te leggen, om een inzicht in de wijze van vercijfering te verkrijgen. Tenslotte kon uit een antwoord in klare taal op een cryptogram, vaak de inhoud van dat cryptogram worden opge maakt. E. Italië. Hoe de voorbereidingen ten aanzien van den cryptografischen dienst in Italië waren, is mij niet bekend. Hoe zij hun vercijfe- ringssystemen toepasten wordt bij de bespreking van de erva ringen nader behandeld. F. Roemenië. Ook aangaande den Roemeenschen vercijferingsdienst zijn weinig details bekend. Meergenoemde Zweedsche cryptoloog Gylden zegt, dat die dienst in het Roemeensche leger uitnemend was georganiseerd. En wanneer het den Oostenrijkers dan ook al mocht zijn gelukt, om Roemeensche cryptogrammen te ont sluieren, dan is dat ook al weer het gevolg van gemaakte cryp- tografische fouten. G. Servië. Geen details zijn bekend. Servië maakte zelden gebruik van radio-verkeer, en wanneer de Oostenrijksche cryptologen eerst na bijna 16 oorlogsmaanden er in zijn geslaagd om Servische cryptogrammen te ontsluieren, dan moet dit grootendeels worden toegeschreven aan het feit, dat ze voor het Servische front geen voldoend aantal geroutineerde cryptologen ter beschikking hadden. De Ervaringen. Hoewel de ervaringen op cryptografisch gebied, door de bel- ligerenten op de onderscheidene fronten opgedaan, vaak parallel liepen, zullen toch enkele der belangrijkste ervaringen van beide partijen op die verschillende fronten worden aangehaald en be sproken. A. Het Westfront. Reeds dadelijk bij de eerste operatiën bleek het den Franschen, dat door de uitgestrektheid en de menigvuldigheid der diverse fronten het telegrafisch verkeer zóó intensief werd, dat het nood zakelijk was, om zoo snel mogelijk een nieuwe organisatie te ontwerpen. Deze reorganisatie werd te klemmender, omdat de 351

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 5