428 Ons universeele vliegtuig, de Fokker C V E-cel is sedert 1931 ook in het Zwitsersche leger algemeen ingevoerd als verkenningsvliegtuig op grond van de superioriteit van dit type vgl. met talrijke andere in beproeving genomen typen en zijn eenvoudige en robuste constructie. Voorzien van een Hispano- Suiza-motor van 600 pk, welke evenals het vliegtuig zelve in Zwitserland in licentie wordt gebouwd, bereikt de C V E. aldaar een max. snelheid van 259 km. per uur en een steigsnelheid, waarbij de 5000 M. in 16 min. 20 sec. wordt bereikt, per formances, welke belangrijk uitgaan boven de gegarandeerde minima. Militar Wochenblatt l8-2-'32 No 31. „Der Krieg am Stillen Ozean". Sonderbericht aus China. Terwijl geheel Europa het druk heeft met zichzelf, is Japan door de bezetting van Mandsjoerije „ein Groszjapan" geworden, heeft een grondgebied bezet, meermalen zoo groot als het moederland en een bevolkingsaanwas gekregen van 30 millioen zielen, vnl. ijverige, vreedzame boeren. In het bezette gebied worden voorts nagenoeg alle ruwe grond stoffen gevonden, waardoor Japan een wereldmacht is geworden, onaf hankelijk van andere landen. Zijn sterk, modern uitgerust leger kan alle aan vallen op het vasteland van Azië afslaan, met zijn machtige vloot is het in staat zijn kusten tegen eiken denkbaren vijand te verdedigen en de verbinding van zijn eilanden met het vaste land onderhouden. Wat toch is het geval, meent het M. W. China zelf, lamgeslagen door inwendige troebelen zal nog in geen jaren in staat zijn om de Japanners te verdrijven. Rusland is strategisch in even ongunstigen toestand als in 1905. De eenige, duizenden km's lange Siberische spoorweg, is niet in staat om de voor een modern groot leger benoodigde opvoer aan verplegingsartikelen en munitie te verwerken. De verbindingen der Japanners zijn daarentegen sedert 1905 verbeterd; Japan is reeds begonnen een strategischen spoorweg van Korea naar Kirin aan te leggen. Gebrek aan goede aanvoerders en oorlogsmaterieel, voorts de vrees voor een aanval in het W., zullen Sovjet-Rusland zich nog wel ernstig doen bedenken, alvorens het zich in een riskant avontuur in O. Azië waagt! Europa? alleen Groot-Britannïé zou in aanmerking kunnen komen, doch zal het niet wagen om 3/5 van zijn vloot in O. Azië te concentreeren en daardoor de overige gebiedsdeelen zeer te ontblooten, terwijl Engeland uiteraard het Jap. leger op het vasteland niet rechtstreeks kan treffen. Blijven de V. S. van Amerika. De Amerikaansche vloot is veel machtiger dan de Japansche. Doch de V. S. hebben in de O. Aziat. wateren slechts één steunpunt, Manilla, dat als basis vGor de geheele vloot te klein is. En met een basis op duizenden zeemijlen van het oorlogstooneel gelegen, kan geen blokkade-krijg worden gevoerd en daartoe zou toch moeten worden besloten, daar Japan een beslissende zeeslag wel zal trachten te vermijden. In het voor Amerika gunstigste geval van een beslissende overwinning ter zee, staan de U. S. er juist zoo voor als Engeland: om Japan op het vasteland de wet voor te schrijven, zou het overbrengen van een millioenen leger overwogen moeten worden (öf japan zou economisch moeten worden ten onder gebracht, hetgeen een zeer langdurige oorlog beteekend!) Resumeerende komt het M. W. tot de volgende conclusie. „Japan kann demnach an der Küste des Stillen Ozeans jetzt schalten und walten wie es will, und bei der zielbewuszten groszjapanischen Politik kann man auch wohl annehmen, dasz Japan seine macht voll ausnutzen wird. Die Besetzung einiger chinesischer Hafen wird das nachste sein, um den japanischen Handel in China wieder zu festigen. Damit wird der europaische und amerikanische Handel in Ostasien stark zurückgedrangt. Der datin folgende Schlag wird sich gegen Niederlandisch-lndien richten. Da die fapaner keine tropischen Koloniën besiizen, werden sie den ganzen hollandischen Besitz eines Tages besetzen und keine macht der Welt wird sie daran hindern können. Dieses Ereigmis wird allerdings heute und morgen noch nicht eintreten, aber mit gröszter Wahr- Schéinlichkeit noch innerhalb eines menschenalters, eine Spanne Zeit, die in

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 82