429 der Weltgeschichte nur gewertet werden kann wie in einem Menschenleben Minuten. Die japanische Oefahr wird auch dadurch nicht gemildert, dasz die Japaner die Mandschurei als selbstandige Republik oder als Kaiserreich ausrufen. Es bleibt doch eine von ihnen beherrschte Kolonie''. Met een kleine variant op een bekend gezegde zouden we hieraan kunnen toevoegenUn gouvernement (pays) averti en vaut deux. v. O. Gebruik en Organisatie van Artillerie. „The Artillery of the French Army". (J. R. A. Jan. '32) door maj Stan- feld, een zeer lezenswaardig artikel, dat zonder in details af te dalen, een goed algemeen overzicht geeft over de bewapening, de organisatie en het gebruik van de Fransche artillerie. In het algemeen beschikt het Fransche leger over artillerie materieel van moderne constructie dat, uit een tactisch oogpunt beschouwd, aan hooge eischen voldoet, e:e. a. ten gevolge van een logische opeenvolging in kalibers van het kleinste tot het grootste toe, zoodat er steeds materieel voorhanden is, om de werkzaamheden van een minder verdragende geschutsoort te versterken of over te nemen. Opvallend is het ontbreken van den 10.5 cm. Houtwitser, hetgeen voorna melijk schijnt te moeten worden toegeschreven aan verzet van de zijde der infanterie tegen de vervanging van den 155 mm. Houw. tegen een minder krachtigen vuurmond. Een groot technisch nadeel acht schr. de zeer groote verscheidenheid van materieel van de Fr. artillerie, zoowel met betrekking tot de opleiding van het personeel als ten aanzien, met name in oorlogstijd, van de materieele be hoeften (aanmaak materieel, munitie en onderdeelen). Van de zeer talrijke gegevens, welke deze studie bevat, verdient o.a. ver melding, dat de vuursnelheid, resp. te bereiken gedurende 5 min. met het 75 mm. veldkanon en met den houw. van 155 mm., wordt gesteld op maximum 40 en 10 schoten, met een uurgemiddelde van 100 en 30 schoten. wat betreft het gebruik van de art., dat zeer uitvoerig in beschouwing wordt genomen, moge worden volstaan met aan te geven, dat de Fransche doctrine is gebaseerd op het gebruik „en masse", d. w. z. op het leggen van snelle, krachtige concentraties. De div art. wordt in hoofdzaak gebruikt voor directen steun van de in- tanterie, de korps art. voor art. bestrijding en c. q. voor het versterken van de div. art. en het afgeven van storende of verontrustende vuren. T. a. v. de art. bestrijding wordt de voorkeur geschonken aan een korte hevige concentratie boven een langzaam storend vuur. Deze concentraties worden afgegeven door ten minste 3 afdeelingen en duren voor de 75 mm. en 105 mm. kanonnen 3 min., voor de zwaardere kalibers 57 min Per concentratie worden noodig geacht, respect, voor de 75 mm. en de 1U5 mm. kanonnen en voor de 155 mm. houw. 600 900 480720 en 300 400 schoten. Bij een divisie beschikt het veldkanon per stuk over 412 sch. en de 155 mm houw. over 155 Sch. In hetzelfde tijdschrift treffen wij een artikel aan van Lt. Jelf, getiteld „oervice with Indian. Mountain Art.", waarin schr. zijn ondervindingen bij de berg-art. weergeeft, in hoofdzaak met het doel, de vooiingenomenheid van andere art. officieren, die nog niet bij dit onderdeel dienden, weg te nemen They (uTWuZ' de,nlfd berg-artilleristen) have probably heard, that it is a good show, but have hasitated to take the plunge without knowing a little more about it, In some cases this hesitation is born of the fear that they will seldom be able to ride a horse on parade, but will spend their days trudging along the highway or, worse still, clambering up and down steep mountain sides on their flat feet, with „a drop into nothing beneath you, as far as a beggar can spit" to provide the only deversfon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 83