de inhoud op het volgende neerkomt: Bij verschillende staven werden de meest elementaire veiligheidsmaatregelen volkomen genegeerd. Het ontcijferen van Duitsche cryptogrammen was een soort sport geworden de juiste of vermeende inhoud der cryp togrammen vormde het onderwerp van de gesprekken van den dag, tot zelfs onder de soldaten. Ook die circulaire had blijkbaar nog geen blijvende uitwerking tengevolge, want een op 10 December d. a. v. uitgegane Nota behandelt hetzelfde onderwerp nogmaals. Zelfs zoo heette het daarin officieren spreken in tegenwoordigheid van onbekende burgers over de Duitsche sleutels, terwijl toespelingen dienaan gaande zelfs in de Pers verschenen. Deze laatste Nota was door belangrijke feiten gemotiveerd, waaruit we kunnen leeren, hoe vérstrekkend de gevolgen van al deze onvoorzichtigheden kunnen zijn. Zooals gezegd, was de eerste Duitsche sleutel op 1 October ontsluierd, en waren direct daarop de cryptografische „wandaden" begonnen; op 17 October werden de Duitsche cryptogrammen plotseling onontcijferbaar, ofschoon een onderzoek aantoonde,, dat het systeem niet was veranderd, m. a. w. dat er slechts ver andering van sleutel had plaatsgevonden. Op 21 October d. a. v. was die nieuwe sleutel ontdekt en aan de Legers medegedeeld. Een nieuwe sleutelverandering had plaats in het begin van Novemberde ontsluiering daarvan duurde drie dagen. Vóór 18 November hadden nog enkele sleutelveran deringen plaats, doch op laatstgenoemden datum werden de opgevangen cryptogrammen wederom raadselachtig, terwijl tech- nisch-cryptografisch onderzoek leerde, dat men thans met een geheel ander systeem te doen had. In aanmerking nemende, dat we toen A. D. 1914 schreven, dat de organisatie op cryptografisch gebied in het Duitsche leger bij den aanvang van den oorlog als onvoldoende moet worden aan gemerkt, en voorts, dat de samenstelling van een geheel nieuw, voldoend veilig en gemakkelijk hanteerbaar cijferschriftsysteem, geschikt voor massa-vercijfering te velde, alsmede de verspreiding daarvan in een millioenenleger niet eenvoudig is, komt den Duitschen cryptografischen dienst daarvoor een pluim toewe zullen verderop zien, dat de Franschen hun geheimschriftstelsel gedurende jaren niet hebben durven wijzigen. DOCH bekeken van het standpunt van de hedendaagsche cryptografische wetenschap zou een zoo lang talmen alvorens het systeem te veranderen niet meer toelaatbaar zijn en een tekort koming van zóódanigen omvang beteekenen, dat zij zou gaan wijzen in de richting van verraadDit klinkt kras, maar men mag zich heden ten dage niet meer verontschuldigen met: „we wisten het niet" of „we konden niet vermoeden, dat de vijand zulke middelen zou toepassen" enz.. Men behóórt te weten, „bij" 354

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 8