4. LEGER EN POLITIE door S. M. SIEREVELT. Kapitein der Maréchaussée. Zooals verwacht kon worden zijn de pennen in beweging gebracht door de instelling van een Leger-Politie-Commissie, welke Commissie o.m. ook tot taak iieeft, te bestudeeren in hoeverre het Leger in deze tijden van bezuiniging voor politio neel e doeleinden gebruikt zal kunnen worden. Een niet gemakkelijke taak, waarover de Heer L. Weyerman, zooals blijkt uit het l.M.T.-nummer van Maart 1932, naar mijne meening wel een beetje heel licht denkt, en waarom dan ook in het A.I.D. van 23 Maart j.l. een artikel verscheen, waarin niet ten onrechte gesproken werd van „misbruik" van het Leger voor Politioneel werk. Verder hebben wij uit genoemde bijdrage moeten concludeeren, dat de Heer W. het bestaan van Zes Maréchaussée-Compagnieën op Java geheel over het hoofd heeft gezien. Alvorens tot de bespreking der détails over te gaan, lijkt het ons niet ondienstig, hoeveel hierover ook al geschreven is, eenige algemeene beschouwingen te geven. Wij zijn er van overtuigd, dat ieder weldenkend Bestuursamb tenaar en ieder goed Militair, indien hem zijn oordeel wordt gevraagd, omtrent het doen waarnemen van politie-diensten door het Leger, hij zich daartegen zal verklaren, en terecht. De motieven zullen we maar niet herhalen, die zijn vroeger al dikwijls genoeg besproken en van alle zijden bekeken. Maar ook zal ieder weldenkend Bestuursambtenaar en ieder goed Militair in dezen tijd inzien, dat we ons tijdelijk moeten buigen voor de omstandigheden en dat we, waar mogelijk, moeten samenwerken om de begrooting sluitend te maken. Alvorens verder te gaan op deze beschouwing, een kleine „Abstecher", alleen om aan te toonen, welke eigenaardige denk beelden men (en hiermede bedoelen wij den uiteraard slecht op de hoogte zijnden particulier) vaak heeft over hetgeen men wel zoo aan het Leger kan opdragen. „Men" gaat daarbij van de veronderstelling uit, dat het Leger op Java over het algemeen „maar" dienst doet van 's morgens half zeven tot ongeveer half twaalf, dat alsdan de dienst er op 385

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 39