7. TECHNISCHE RUBRIEK. NOMOGRAFIE door Ir. TH. CANTER VISSCHER. (met een teekening) Voor het uitwerken van een formule of vergelijking voor be paalde getalwaarden der veranderlijken kunnen we gebruik maken van grafische constructies, rekenmachines (v. n. 1. rekenlinialen) tabellen en nomogrammen Bij de grafische constructies worden de getalwaarden voorge steld door vectorenze worden b. v. in de wisselstroomtechniek toegepast en voor elk geval afzonderlijk geteekend. Een nomogram echter is één enkele grafische voorstelling van een formule of vergelijking, geldend voor alle in aanmerking komende getalwaarden der aanwezige veranderlijken. Nomografie is nu die tak der wiskunde, welke ten doel heeft het construeeren van nomogrammen volgens bepaalde regels De naam nomogram, voor het eerst door F. Schilling toegepastl) is afgeleid van de grieksche woorden vójuod nomos, regel of wet en gramma, teekening. Deze begrippen vinden we terug in de voorgestelde Hollandsche vertaling van het woord nomo grafie, n. 1. wets-afteekening of wetsteekenkunst, welke vertaling echter nooit ingang heeft gevonden. Voor nomogram wordt daaren tegen wel eens het woord rekenplaat gebruikt2). Evenals nomogrammen dienen ook de tabellen voor meerdere analoge gevallende eerste zijn daarbij grafisch, de tabellen rekenkundig samengesteld. Het gebruik van nomogrammen levert echter het groote voordeel op, dat door een continue aflees- mogelijkheid elke waarde der gezochte veranderlijke veel sneller en eenvoudiger wordt gevonden bij tabellen brengt elke inter polatie rekenwerk met zich mede. De voordeelen zijn des te 409 "eber die Nomografie von M. d'Ocagne. Eine Einführung in dieses Gebiet. Leipzig; B. O. Teubner. 2) Abaque; alignement-cartRechentafel, Fluchtlinientafelgrafisk rak- neplanenz. De benaming „nomogram" is internationaal.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 63