Uit het bovenstaande valt te concludeeren, dat verschillende aanvalswijzen mogelijk zijn. Welke methode in een bepaald geval zal worden toegepast, hangt af van de volgende factoren: a. De ontvangen opdracht. b. De taktische toestand ter plaatse. c. De aard van het doel. d. De terreingesteldheid. e. Het initiatief van den uitvoerenden commandant. f. Of al of niet over scherfbommen kan worden beschikt. Wij zullen een enkele wijze van uitvoering thans nader be spreken. Als doel zal weder worden genomen een marschcolonne met voertuigen op een open weg, terwijl de aanval geschiedt door drie tweezitters, bewapend met vóór- en achtermitrailleurs en scherfbommen. De uitvoering kan nu als volgt plaats hebben. In V-formatie wordt in de lengterichting van den weg gevlogen, het middelste toestel precies boven den weg. De bestuurder van dit laatste vliegtuig kan gebruik maken van zijn voormitrailleurs, terwijl de waarnemer de bommen gooit. De links en rechts van den weg vliegende toestellen, zullen het doel onder vuur nemen met de achtermitraillleurs. Na afloop der eerste „run" wordt een tweede aanval gedaan, maar nu volgt een der andere vliegtuigen het midden van den weg en gooit de bommen af, terwijl bij den derden aanval het laatste toestel zijn bommen gooit. Zijn er bij de colonne geen voertuigen ingedeeld en bestaat de kans, dat de aangevallen troep zich na de eerste „run" kan dek ken, dan heelt het weinig zin, meerdere aanvallen te maken. In dit geval is het voldoende, als alleen het toestel van den leider (het middelste toestel) met scherfbommen is uitgerust. Uit den aard der zaak zijn natuurlijk ook andere oplossingen van het bovengenoemde geval mogelijk. Zoo kan in sommige om standigheden bijvoorbeeld zig-zag over den weg worden gevlogen, waardoor vóór- en achtermitrailleurs en bommen om beurten een kans krijgen en slechts één aanval behoeft te worden gedaan. Ook jagers (éénzitters) zijn bij uitstek geschikt, voor het uit voeren van een slagaanval. De achtermitrailleur ontbreekt dan. Wel kunnen scherfbommen worden medegevoerd. Of echter onze jagers, gezien het zeer geringe aantal, in oorlogstijd voor een dergelijk nevendoel zullen kunnen worden aangewend, wordt ernstig betwijfeld. Des jagers taak zal hooger liggen. De uitwerking van een slagaanval, alléén met mitrailleurs, moet niet worden overschat. Per seconde leggen de vliegtuigen minstens 50 m. af, terwijl in dit tijdsverloop één mitrailleur bijv. 12 schoten 528

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 100