Zoo zal een Div. commandant in het algemeen bevel b.v. een kort punt opnemen omtrent de verbindingen (verbindingsas, voorgenomen beloop, verbindingsposten, waarop alvast aan te sluiten). Maar meer heeft de troep in 't algemeen voorloopig niet noodig te weten. Voor den verbindingsdienst echter is dat niet genoeg, die dienst moet al dadelijk veel meer weten (welke ver bindingsmethodes en -middelen, welke vaste lijnen te gebruiken, codes, bijzondere seinen, teekens aan vliegtuigen, en nog veel meer); zoodat al dadelijk de Commandant der verbindingscom pagnie „Namens den Divisiecommandant" een bijzonder, algemeen bevel voor den verbindingsdienst zal doen uitgaan, waarin alle details van den verbindingsdienst voor alle korpsen worden geregeld. De regimentscommandanten zuilen bij ontvangst dit be vel zonder meer aan hun commandant van de verbindingssectie geven, ter uitvoering. Eveneens kan een bijzonder artilleriebevel tevens algemeen zijn, b.v. bij de verdediging als alle commandanten van het gedetail leerde bevel kennis moeten dragen en ook kan het bijzondere artilleriebevel weer afzonderlijk zijn, als het behalve voor den A.C. slechts voor een bepaald vak is bestemd. Hieruit moge wederom blijken, dat afzonderlijk en bij zonder in de bevelstechniek niet hetzelfde zijn en scherp dienen te worden onderscheiden. e. Ten slotte zij er met nadruk op gewezen, dat de in de voor afgaande punten gegeven onderscheiding in soorten van bevelen slechts dient voor de bestudeering van de bevelstechniek, ten einde door scherpe definieering tot correcte uitvoering te komen voor den practischen stafdienst, ten einde bij de werkverdeeling in den staf den bewerkers in enkele, vaste termen de taak- verdeeling te kunnen aangeven b. v.Kap. W. onmiddellijk beginnen met een algemeen bevel voor den afmarsch en, als dat vóór 8 uur er nog bij kan, ook nog maar de marsch- regeling. Zoodra dat gedeelte uit is, dadelijk met het tweede gedeelte beginnen, dus c. q. de marschregeling, en verderde marscbdoelen. Kap. Z. een bijzonder algemeen bevel voor de treinen maken maar daar is geen haast bij, gij kunt eerst W. helpen met het uitrekenen van de afmarschtijden van het aanvangspunt. f. Zoolang nog geen aanraking met den vijand is te voorzien, en geen plotselinge wijziging van den toestand wordt verwacht, kunnen bevelen regelingen bevatten voor min of meer langdurige perioden de bevelen kunnen zeer tijdig worden uitgegeven, ook uitgebreide bevelen kunnen zonder overhaasting door onder commandanten worden verwerkt. Toch kan ook dan splitsing der 440 Vgl. A.T.V. 87 (1), 122; Toegepaste studie enz. (I. K. V. No. 75) blz. 147a.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 10