bevelen in verschillende deelen aanbeveling verdienen, als b. v. de commandant den nadruk wil leggen op bepaalde zaken, welke dan door opname in één deel van het bevel een eigen relief ver krijgen. Veroorzaken de omstandigheden, w. o. in de eerste plaats de handelingen van den vijand, een telkens wijzigen van den toestand, dan kunnen de besluiten van den commandant slechts een steeds korter tijdsverloop overzien de bevelen worden korter, volgen elkaar met steeds kortere tusschenpoozen op, en zijn tenslotte practisch gelijk aan de besluiten. 3. Voorbereidingsbevelen. Vermits volledige, algemeene bevelen ter inleiding van een ope ratie te allen tijde de voorkeur verdienen boven elke andere be velsmethode, en dus het meest zullen worden gebruikt, dienen wij nu ook onder de oogen te zien, dat deze bevelen vooral bij groote troepeneenheden met veel onderdeelen (b. v. de divisie), geruimen tijd vergen voor het opzetten, redigeeren en vermenig vuldigen. Neemt een Chef zijn besluit dus laat, en dat is tot zekeren zin noodzakelijk, dan zullen de bevelen ook eerst laat bij den troep aankomendeze heeft dan weinig tijd om zich op de ope ratie voor te bereiden (rust, verpleging, verzorging wapening en uitrusting, bepakking treinen, ontvangen van munitie). Men zou dan geneigd zijn om spoedshalve in plaats van vol ledige, algemeene bevelen te komen tot öf afzonderlijke, volledige bevelen, dan wel tot algemeene, gedeeltelijke bevelen, welke elk voor zich korter tijd voor redactie en vermenigvuldiging verei- schen. Men vergeet hierbij echter, dat in beide gevallen toch het schema van een volledig bevel moet worden opgezet, waarna men in het eerste geval het moet verdeelen in wat elk afzonderlijk moet weten, en in het tweede geval de stof moet verdeelen in zoo goed mogelijk bijeenhoorende deelen. (Men beproeve voor zich zelf 441 Zie BruchmiillerDie deutsche Artillerie in den Durchbruchschlachten des Weltkrieges, blz. 40 „Die Form, in der die Artilleriebefehle zur Ausgabe gelangten, war im „Laufe des Krieges manchen Aenderungen unterworfen und hatte schlieszlich „auf Grund der Erfahrungen die Gestalt angenommen, wie sie spater aus der „Schilderung des Durchbruchs am Chemindes Dames ersichtlich ist. Füreinen „Angriff wurde in denleczten Kriegsjaren nicht mehr ein groszer, langatmiger „Artilleriebefehl erlassen, in dem die gesamten Anordnungen für die Verwen- „dung der Artillerie enthalten waren, sondern eine ganze Reihe von Einzel- „befehlen. Ihrer Dringlichkeit entsprechend gingen diese Befehle nach und „nach der Truppe zu und jeder einzelne von ihnen enthielt meist nur einen „oder einige Punkte der artilleristischen Tatigkeit bei den Vorarbeiten für den „Angriff und bei seiner Durchführung. Durch diese Art der Befehlserteilung „wurden gewisse Befehle aus der Masse herausgeschalt und gewonnen allein „schon dadurch an Bedeutung".

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 11