eens, om een volledig bevel in mooie mooten te verdeelen. Dat is nog zoo eenvoudig nietEn dan beschikt men nog over een gedrukt of althans netjes geschreven modelletje, en niet zooals in de werkelijkheid over een kladschema). Komt men dus met den tijd al niet veel voordeeliger uit, hierbij komt dan nog het groote gevaar wij betoogden het reeds eer der dat men juist ter wille van de tijdwinst verzuimt om een waarlijk volledig ontwerp op te stellen, en in plaats daarvan dan maar losjesweg begint aan het opstellen van de stukjes. Daarom deugt dit middel niet en moeten wij een andere me thode kiezen. En dit brengt ons tot het voorbereiding s- bevel, dat de commandanten der onderdeelen in groote lijnen voorbereidt op de komende operatie en dat hun op de snelst mogelijke verbindingswijze wordt toegezonden (telegram, telefoon, auto, motor, rijwiel). Over den inhoud later, doch thans ais begin sel aanvaardsteeds voorbereidingsbevelen, en deze te goeder tijd doen volgen door volledige, algemeene bevelen. Al naarmate het volledige bevel den troep korteren of langeren tijd vóór den aanvang van de voorgenomen operatie zal kun nen of zal mogen bereiken, dient het voorbereidingsbevel meer of minder uitvoerig te zijn gesteld. [Toegepaste studie enz. (1. K. V. No. 75) blz. 2], Zoo is het b. v. wenschelijk, dat de ondercommandanten, tot het treffen van interne regelingen bij hun troependeel, vóór het ter ruste gaan van den troep bekend zijn met het uur van af- marsch op den volgenden dag. Om te kunnen beoordeelen wat een voorbereidingsbevel zal moeten bevatten, zal men in de eerste plaats moeten berekenen hoe laat het volledige bevel den troepen zal bereiken, en b. v. bij een marschbevel, om hoe laat de voorste afdeelingen den marsch in moeten gaan. Wij zullen dit met een eenvoudig voorbeeldje toelichten 442 Als een Divisiecommandant te 1 n. m. het besluit neemt om de divisie gedurende den nacht te verplaatsen, dienen de troepen z. s. m. met de voor genomen verplaatsing in kennis te worden gesteld. Het zal immers stellig 4 n. m. zijn voor het volledige marschbevel zal kunnen uitgaan. (Wij rekenen voor een geoefenden staf een tijd van 2'/2 a 3 uren om een operatiebevel op te zetten, te redigeeren, het aan de goedkeuring van den Divisiecommandant te onderwerpen, te doen vermenigvuldigen, in te schrijven, te verpakken en af te zenden). Het volledige marschbevel zal de korpsen gemiddeld daarom met voor 4.30 a 5 n.m. bereiken. Hoe laat moet nu de beweging aanvangen? Dit hangt af van de lengte van den marsch, de lengte van de divisie- colonne, en van het in te nemen legeringsgebied, terwijl wij onderstellen dat alle verplaatsingen vóór daglicht moeten zijn beëindigd. Nemen wij nu aan, dat de divisie ter lengte van 15 km. slechts langs éénen weg het doel kan bereiken (ons normgeval), dat de divisie is ge legerd in gebied A. en aan het einde van den marsch zal legeren in een

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 12