Beter nog kan hij, zoodra hij zijn besluit heeft genomen en het aan zijn stafchef heeft kenbaar gemaakt, zoodat hij dus voorloopig tijd heeft, zich naar de troepen en hun staven (commando's) be geven, en daar op het terrein van actie en in het juiste milieu aan zijn ondercommandanten (de uitvoerders) zijn plannen ontvou wen en toelichten. Dat is bevelstechniek in grooten stijl Heeft dus de Chef zijn besluit genomen en eventueel zooals hiervoren gezegd nader toegelicht aan zijn ondercommandanten, dan dient toch nog het bevel te worden geredigeerd en schrifte lijk te worden uitgegeven, dan wel te worden gedicteerd aan bevels ontvangers, zonder dat daarvan een praatcollege wordt gemaakt. Men vergeet ook dikwijls bij het propageeren van de toelich tingen door den Chef bij mondelinge uitgifte der bevelen, dat hiervoor zeer goed geschoolde tactische bevelsontvangers noodig zijn, liefst de ondercommandanten zelf; terwijl dan toch altijd nog het gevaar blijft bestaan, dat de door de toelichtingen in 't leven geroepen indruk onjuist is. Van dergelijke besprekingen van bevelen tijdens de uitgifte zijn wij dan ook stellige tegenstanderswij zijn de opvatting toegedaan dat de Chef na het arresteeren van z ij n besluit, aan zijn on dercommandanten desgewenscht zijn plan nader kan toelichten, terwijl inmiddels in zijn staf wordt gewerkt aan de redactie der bevelen doch dat het bevel als dit eenmaal door den Chef is goed gekeurd, schriftelijk of gedicteerd wordt uitgegeven, zonder dat eenige toelichting wordt gegeven of ook noodig zij. Meestentijds echter zijn die „toelichtingen en inlichtingen" het gevolg van tekortkomingen in de bevelen, welke men evenwel niet door invoering van praatcolleges moet herstellen, doch welke men moet voorkomen door ernstige beoefening van de bevels- techniek. 4. Verschil tusschen schriftelijke en gedicteerde bevelen. a. Schriftelijke bevelen, gemaakt naar één goedge keurd ontwerp, dat vervolgens op den een of anderen multipli- cator (agar-agarbak, kleibak, roneo, e. d. m.) wordt vermenigvul- 446 „Autour de Foch, point de „parlotte" dans le genre de celles entrées „dans les moeurs militaires, tendance a peine déguisée vers l'anarchie du „commandement". „Eerste Divisiebevel voor den aanval op Verdun". „Als zusammenfassend der Div. Kommandeur noch etwa nach beste nenden Zweifeln fragte, wurden solche sofort von allen Seiten „laut über die Ziffern 2 und 3 des Befehls in denen die Truppenftihrer „einen gewissen Widerspruch tandenenz."

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 16