digd, zijn alle geheel aan elkaar gelijk bevelen, gedicteerd van één goedgekeurd ontwerp, mits opgenomen door zeer goed onderlegde bevelsontvangers, kunnen alle aan elkaar gelijk zijn omtrent despeiling van plaatsnamen, het juist overnemen van tijden bestaat geen zekerheid; er moet een groot aantal bevelsontvangers van prima kwaliteit aanwezig zijn (voor eene divisie 20 a 25) en meestal voor langen tijd (vroegtijdig ontboden, het bevel is nog niet gereed, moet nog door den Chef worden goedgekeurd wachten, wachten b. Schriftelijke bevelen van eenigen omvang eischen voor het opzetten, redigeeren, goedkeuren door Chef, typen, ver menigvuldigen, agendeeren, verpakken, een tijd, welke voor een geroutineerden staf op 2'/2 a 3 uren kan worden gesteld. Gedicteerde bevelen van gelijken omvang eischen het opzetten, redigeeren, goedkeuren door Chef en agendeeren, terwijl vervolgens in plaats van typen en vermenigvuldigen en verpakken komen het langzaam dicteeren door een duidelijk spreker, en het daarna door een der ontvangers (steekproef) doen herhalen van het ge dicteerde. De tijdsduur van gedicteerde bevelen zal dus inderdaad iets korter zijn dan die van schriftelijke bevelen, doch met de aan de me thode klevende nadeelen. 5. Samenvatting. a. Schriftelijke bevelen, voorafgegaan door voor bereidingsbevelen, vormen de beste wijze van be- veisuitgifte. b. Het kan voorkomen, dat als niet wordt beschikt over een voldoend ruime organisatie aan schrijverspersoneel of uitrusting aan schrijf- en multiplicatie-apparaten, het dicteeren van het door den Chef goedgekeurde ontwerp-bevel tijdwinst kan beteekenen, vergeleken met de schriftelijke uitgifte. c. Men heeft dan echter niet de zekerheid, dat de uitgegeven bevelen gelijk zijn aan elkaar, noch gelijkluidend met het ontwerp. d. Slechts bij kleine onderdeden, waarvan de uit te geven bevelen geen langdurig overwogen beschrijvingen eischen, doch 447 (Een handige methode voor het vermenigvuldigen is de volgende Men typt op de machine zooveel mogelijk doorslagen (5 a 6), waarbij men voor een der carbonpapieren een hectografisch neemt. Met den hectogra- fischen afdruk worden dan verder op den multiplicator de noodige afdrukken gemaakt, doch men heeft nu na het typen reeds een 4- a 5-tal exemplaren beschikbaar, welke zoo noodig al dadelijk kunnen uitgaan naar die onder- deelen, welke het spoedigst moeten zijn ingelicht, dan wel het verst afge legen legeren. Het voordeel van éénmaal tikken is, dat besliste zekerheid bestaat, dat alle exemplaren gelijk zullen zijn).

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 17