slechts de weergave zijn van genomen besluiten, welke een min of meer dadelijke uitvoering betreffen, kan aan het mondeling uitgeven der bevelen, het directe dictaat door den Chef, zonder meer de voorkeur worden gegeven. Deze korte, krachtige uitvoe ringsbevelen kunnen door de bevelsontvangers wel zonder al te veel fouten worden opgenomen. Bovendien beschikken de com mandogroepen van deze kleine onderdeelen ook niet over perso neel en materieel voor de vermenigvuldiging der bevelen, zoodat men wel gedwongen is tot vorengenoemde bevelsuitgifte. Doch ook dan nog zal de Chef van deze kleine eenheid het uit te geven mondelinge bevel eerst voor zich zelf op schrift stellen de practijk leert, dat het voor de vuist weg uitspreken van een mondeling bevel voor de groote meerderheid der bevelsuitgevers onoverkomelijke moeilijkheden met zich brengt. HOOFDSTUK IV. 1. Een bevel moet zoo kort mogelijk zijn en de redactie bondig en d u i d e 1 ij k. Kort, teneinde den tijd voor uitgifte en verwerking niet onnoodig te verlengen, zonder dat evenwel de duidelijkheid wordt opgeofferd aan de beknoptheid. Dikwijls is het mogelijk de gewenschte handeling met een reglementair of door het gebruik geijkt woord aan te geven, maar even dikwijls zal het voorkomen dat een uitgebreidere omschrijving nood zakelijk is. In het laatste geval zoeke men niet te lang naar een kortere, de kortste redactie: dit beteekent tijdverlies, vaak zonder resultaat. 2. Het gebruik van afkortingen kan weliswaar het bevel een weinig bekorten, doch slechts indien men ook den ontvanger ge oefend weet in het lezen van die afkortingen. Men gebruike daarom de afkortingen liever in 't geheel niet, en late haar gebruik over aan de officieren van den verbindingsdienst voor het geval de bevelen overgeseind moeten worden. Worden afkortingen voor het aangeven van troependeelen ge bruikt, dan moeten de in de voorschriften aangegeven benoemings afkortingen worden gebezigd. Het achtereenvolgens opnoemen van onderdeelen en van bena mingen van de kaart moet steeds in een vaste volgorde geschieden. Zoo dienen naast elkaar optredende onderdeelen van den rechter vleugel in volgorde puntsgewijze te worden behandeld of opge somd troepen in marschcolonne in volgorde van de marschorde. Wanneer een legeringsgebied of andere ruimte door het opnoemen van de aan den omtrek gelegen oorden moet worden aangeduid, geschiedt zulks, beginnende met het gemakkelijkst vindbare punt, 448 EISCHEN TE STELLEN AAN DEN INHOUD VAN BEVELEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 18