rondgaande in de richting van de beweging van de wijzers van een uurwerk. 3. De gekozen bewoordingen moeten zoodanig zijn, dat twij fel omtrent beteekenis of bedoeling is uitgesloten. In het algemeen behooren uitdrukkingen en woorden, welke misverstaan kunnen worden in een bevel niet thuis (vgl. A. T. V. 18 (1). Men kan in dit opzicht niet voorzichtig genoeg zijn. Blijkt bij het doorlezen van een ontworpen bevel door den com mandant of een persoon uit den staf, die het niet ontwierp, een punt te worden misverstaan, dan eischt dit onherroepelijk een andere redactie. Door één persoon verkeerd begrepen, kan het door iedereen verkeerd worden begrepen, zelfs al is na monde linge toelichting de beteekenis aan den lezer glashelder. De onder commandanten ontberen die toelichting. 4. Enkele schijnbare kleinigheden vragen tóch bijzondere aan dacht, opdat het bevel inderdaad duidelijk is, en geen verwarring sticht. Bij de aanduiding van namen en tijdstippen kan men niet nauwkeurig genoeg zijn. De spelling der van de kaart overgenomen benamingen moet geheel overeenkomen met die op de kaart [A. T. V. 18 (4)j. Is dit niet het geval dan verliest de ontvanger tijd door het zoeken naar een niet op de kaart voorkomenden naamin den regel zal hij ten slotte de bedoelde benaming als de juiste aannemen, vooral waar meestal de ligging op de kaart met vrij groote nauwkeurig heid uit den geheelen opzet kan worden afgeleid een gevoel van onzekerheid omtrent de juistheid van zijn opvatting blijft evenwel bestaan, niet zelden gepaard met eenigen wrevel tegen den com mandant, die hem dit „koopje geleverd" heeftverlies van ver trouwen kan een verder gevolg zijn. Veel erger zijn de gevolgen, indien de verkeerd gespelde benaming o o k op de kaart voorkomt. Is de plaats daarvan niet in logisch verband te brengen met den opzet van het bevel, dan zal de fout den ondercommandant dadelijk opvallenmaar het kan ook voorkomen, dat de verkeerd gespelde benaming zich vlak bij de bedoelde bevindt, echter nog op zoodanigen afstand, dat de gemaakte spelfout de geheele uitvoering in de waagschaal stelt. Als voorbeelden noemen wijhet niet of verkeerd overne men van het bij kampongnamen vaak voorkomende cijfer, het niet onderscheiden tusschen met verschillend lettertype gedrukte ge lijke benamingen. Het gebruik van een vierkant- of ruitverdeeling [A. T. V. 18(5) e. v.j vermindert de mogelijkheid van ernstige gevolgen van een dergelijke fout. De tijd, besteed aan het vermelden en terugzoeken van aangeduide vierkanten of ruiten met de coördinaten, welke tijd bij eenige vaardigheid zeer klein kan zijn, wordt daardoor ruimschoots vergoed. 449

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 19