Evenwel zijn al onze kaarten nog niet voorzien van vierkant- of ruitverdeeling. Bij gebruik van kaarten waarop een dezer ver deelingen niet is aangebracht, wordt de snelheid van verwerken van het bevel belangrijk bevorderd door de gebruikte benamingen gemakkelijk vindbaar te maken, door bij de aanduiding uit te gaan van reeds eerder genoemde, dus bekende, dan wel van opvallende punten of namen, b. v. een groot gedrukte naam, een markant hoogte- of driehoekspunt. Men trachte zich daarbij steeds in te denken in de moeilijk heden van degenen, die het bevel moeten lezendezen toch moeten een hun aanvankelijk onbekenden gedachtengang tot den hunnen maken. In een bevel vermelde tijdstippen eischen eveneens een nauw keurige controle. Hoewel hetgeen betoog behoeft, welke noodlottige gevolgen fouten, in dit opzicht gemaakt, kunnen hebben, verdient het volgende nog bijzondere aandacht. De woorden „heden'', „gisteren", „morgen" worden zooveel „mogelijk vermeden wor den zij een enkele maal gebruikt, al ware het alleen maar ten bate van een aangenaam leesbaren stijl, dan worden ze steeds verge zeld van een aanduiding van den datum dus „morgen (22-6-32)". Bij het opstellen van het bevel vooral indien dit in den laten avond geschiedt is n.l. niet bekend of dit nog op denzelfden datum zal uitgaanbovenbedoelde toevoeging dient dus o.a. om de gevolgen van niet ontdekte vergissingen in dit opzicht te niet te doen; maakt men zich dit tot een gewoonte, dan bestaat ze kerheid dat zij niet wordt weggelaten, wanneer zij juist noodig is. 5. Niet alleen de beteekenis van den tekst moet duide lijk zijnook de leesbaarheid moet in de hand worden gewerkt (zie Hoofdstuk V. Eischen te stellen aan den vorm van bevelen). 6. Op besliste wijze moet in het bevel de wil van den commandant tot uitdrukking komen. Slechts wanneer hij zijn troepen weet te maken tot levende instrumenten van zijn wil, zal het mogelijk zijn dien wil aan den vijand op te leggen. Bij gedicteerde bevelen kan het uiting geven aan den eigen vasten wil nog wel eens door toon en gebaar onderstreept worden, in een schriftelijk bevel vormt uitsluitend de tekst het middel daartoe. 450 Een frappant voorbeeld daarvan gaven wij in de Bijlage 1. De steller van het legerbevel schreef in zijn ontwerp op den laten avond van 4 September: „La Vie armée va se déployer de main sur le front enz.", en bedoelde daarmede op 5 September: De expéditeur (O. V. I.) schreef er echter als tijdstip van uitgang boven „le 5 septembre, 0 heure", zoodat „demain" nu 6 Septem ber was geworden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 20